Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rok prasete aneb …příští vlna/next wave…2014

Next wave
Next wave - 120 dnů sodomy
12.09.2014 17:37 | redakce ZaKulturou.cz

V každém člověku dříme prase. (Michal Hába, 120 dnů svobody) Záleží ovšem na tom, zda ho chápeme jako symbol plodivé síly a mužnosti, nebo jako zlotřilé zvíře – nemyté a smrduté, dodává náš festival …příští vlna/next wave… A proto jsme na počest jeho dvou tváří a čtyř noh připravili několik pouličních projektů a jednu zabijáčku. (Akce jsou to zatím tajné, a proto sledujte stránky www.nextwave.cz, kde se včas dozvíte, jak s námi můžete praseti poděkovat).

 

Dvacátý první ročník festivalu …příští vlna/next wave… se ovšem ponese také ve znamení Ztrát a nálezů. Letošní dramaturgie se mimo jiné zaměřuje na uskupení, která se rozpadla, rozštěpila či inovovala, aby mohla po metamorfóze ve své práci pokračovat – v programu tak naleznete projekty Divadla D´EPOG a nového Masakru Elsinor, skupiny Depresivní děti touží po penězích i Sektoru pro hosty. Ukážeme, jak je důležité „zahodit“ divadelní sály a premiérově uvedeme dvě bytová divadla, jež se vyznačují intimitou a jsou určena pro pouhých třicet diváků, a dva projekty v kavárně – vzpomínku na film pro pamětníky a kabaret, jež oslavuje devadesáté výročí úmrtí Franze Kafky. Diváci mohou od 27. září do 9. října 2014 v Praze a od 10. do 14. října 2014 v Brně zažít mnoho výjimečných, nejen divadelních, setkání.

 

S letošním mottem festivalu jsou spojeny také návraty. Slavnostní Udílení Poct festivalu za alternativní umění se bude opět konat v Divadle Na zábradlí, a to v pátek 3. října. Aby to nebyl jediný „návrat na místo činu“, svěřili jsme koncept večera režiséru Michalu Hábovi a jeho kolegům ze skupin Lachende Bestien a Kartel. Tým, který působil v Eliadově knihovně, se tak opět vrátí do divadla na Anenském náměstí a jistě poctěným umělcům a divákům připraví bujarý večírek, na který se nezapomíná.

 

Pražská část festivalu nabídne sedm premiér - mezi očekávané vrcholy patří dva projekty, jenž jsou inspirovány významnými literárními díly - Pustina Miroslava Bambuška a Pavla Zajíčka a 120 dnů Sodomy v režii Jakuba Čermáka. …příští vlna/next wave… oslaví desetiletou činnost taneční skupiny NANOHACH a představí work in progress jejich bilanční inscenace. Otevře nový pražský prostor Venuše ve Švehlovce, kde sídlí skupiny Depresivní děti touží po penězích a Chemické divadlo vedené Vojtěchem Bártou. V Brně zase představíme nový prostor Studio Paradox.

Letos začínáme již v září prologem, který alespoň na jeden večer opět spojí Česko a Slovensko. Ve spolupráci s festivalem Divadelná Nitra bude uveden projekt Rádio Bolehlav: Na čo umenie?, který komplexně, fundovaně a beze zbytku zodpoví otázku, na co je umění.

Letošní ročník festivalu …příští vlna/next wave… má ambici stát se platformu, která divákům poskytne možnost nalézt nejen to, co hledají, ale kde budou překvapování (především příjemně) a ztratí veškeré předsudky.

Program Praha

 

Prolog ve spolupráci s festivalem Divadelná Nitra

27. září

Školská 28: Komunikační prostor

od 18:30 Depresivní děti touží po penězích: Rádio Bolehlav – Na čo umenie? premiéra

Česko-slovenský auditivně-performativní projekt (můžete ho poslouchat na vlnách internetového rádia, stejně jako navštívit jako diváci přímo ve studiu). Rádio Bolehlav komplexně, fundovaně a beze zbytku zodpoví otázku, na co je umění. Ve 22:30 přijde na řadu vrchol večera – Česko-slovenská rozhlasová hra.

Vysílání bude odbaveno ze studia na festivalu Divadelná Nitra na Slovensku a z pražského studia v rámci předvoje festivalu ...příští vlna/next wave... Diváci mohou přijít kdykoliv v průběhu vysílání.

 

2. října

Zatím tajný byt v Praze 1

19:00 a 21:00 Taking Off Company: ME premiéra

Kdo, co? Já                                                                                                                            Koho, čeho? Mě                                                                                                                   Komu, čemu? Mně                                                                                                                Koho, co? Mě                                                                                                                               O kom, o čem? Mně                                                                                                                            Kým, čím? Mnou                                                                                                                     Autorská inscenace o víře v sebe samu.

Režie: Ivo Kristián Kubák, výprava: Dáša Krištofovičová, dramaturgie: Lucie Málková, produkce: Jana Ada Kubíčková, producent: o.s. Divadlo Unlimited    

Hrají: Klára Hajdinová a Alexandra Ptáčková  

(repríza 5. října v 19:00)                                                                              

 

3. října

Divadlo Na zábradlí

20:00 Slavnostní předávání Poct za alternativní umění

Dekadentní večírek letos v režii Michala Háby, účinkuje Lachende Bestien a Kartel

aneb

Když vás vychodí dveřmi, vraťte se oknem.

 

Den mladých a prasat

4. října 2014

DAMU

17:00 Zuzana Kantorová, Pavel Helebrand: Jak chutná tvůj otisk? (DISK)

Námět k vzešel z mnoha dlouhých rozprav obou tvůrců o jejich vnímání světa a o citlivosti lidí. Ústřední postavou je dívka, jež se snaží fungovat ve světě všednodennosti, je ale stále více ovlivněna svým intenzivním vnímáním všeho, co jí obklopuje, touhou po svobodě a poezií.

Autor a režie: Pavel Helebrand a Zuzana Kantorová

 

18:00 Klára Hutečková: Oblovka (Učebna)

Začíná to celé být trochu směšné. Kdesi vzadu v hlavě tuším, že se mi to, oč usiluji, nepodaří, což evokuje otázku, oč vlastně usiluji, což si uvědomuji, že nevím. Autorská inscenace o jedné z oblíbených volnočasových aktivit představitelů současné společnosti “nadužívaných” mozků: nekonečném analyzování a cyklení se ve vlastních myšlenkových pochodech. A do toho: šnek.

Režie: Klára Hutečková, dramaturgie: Kateřina Janáčková, scénografie: Veronika Svobodová Hrají: Kateřina Dvořáková, Tereza Nádvorníková, Lucie Valenová, Tomáš Hron, František Hnilička

 

19:30 Pavol Seriš: Chutilo vám, páni? (DISK)

Pohybová komédia jedného herca z podivného sveta reštaurácií a čašníkov. Počas predstavenia odohrá herec viac ako 20 rôznych charakterov. Keďže používa iba minimum rekvizít, počíta s aktívnou predstavivosťou diváka. Autorská komédia, ktorá je zmesou divadla, pantomímy, absurdity a tanca, vzišla zo spolupráce s českým hercom a režisérom Arnoštom Goldflamom na JAMU v Brne. 

 

20:30 Sektor pro hosty: Franz KafKABARET (Kavárna)

Franz Kafka si za života moc radosti neužil a ani četba jeho knih není zrovna radost. Proto jsme se rozhodli mu to teď všechno VYNAHRADIT! Představení je interaktvní a hrábnout si může skutečně každý! JEN PRO OTRLÉ!

Autor literární předlohy Franz Kafka, text a režie: Martin Falář, scénografie: Prokop Vondruška

Hrají: Jiří Pěkný, Antonín Týmal, Lukáš Venclík, Petr Richta, Hana Fresková, Magdalena Malinová, Hedvika Řezáčová, Jiří N. Jelínek, Pavel Neškudla, Filip Šebšajevič

 

Zatím tajný byt v Praze 1

23:00 Masakr Elsinor: Písnička o kudle (premiéra)

Jako opice ze zkažených dravců, tak povstal člověk ze zkažených opic.

Autorská inscenace souboru Masakr Elsinor tentokrát oživí vzpomínku na milované sériové vrahy a neslavné návraty hrdinů, na jejich domovy, skrýše, iluze a krutá shledání s realitou. V Písničce o kudle zazní mimo jiné texty Hugo Sonnenscheina, Ladislava Klímy, Georga Trakla a dalších.

Hrají: Ondřej Novotný, Petr Míka, Tomáš Soldán

(repríza 5. října ve 21:00)

 

Den retro

5. října

DAMU

18:00 Antonín Puchmajer D. S.: Spánek nikdo nevolá (Řetízek)

Tři muži na cestě. A jejich malá dobrodružství. Sportovně - existenciální putování za hvězdou.

Autor: kolektiv

Hrají: Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil, Martin J. Švejda, zpívá: Zuzana Vilímová

 

19:00 Kolonie, o.s. via Kartel: Orient bar – místo snů (Kavárna)

Nezavírejte oči… Splňte si sny!

Hudební inscenace inspirovaná filmem Kristian nás zavede do baru Orient, kde se jednou měsíčně objevuje pohádkově bohatý gentleman, který ženy učí žít jen pro ten dnešní den.

Režie: Jiří Ondra, dramaturgie: Lucie Ferenzová, kostýmy a scénografie: Jana Hauskrechtová , hudba: Jana Kozubková, Markéta Dvořáková

Hrají: Markéta Dvořáková, Jana Kozubková, Šimon Krupa, pohybová spolupráce: Jindřiška Křivánková

 

20:30 VOICE BAND – Emil František Burian:VOJNA (DISK)

Když jste bratra zabili, zabijte nás taky…

Inscenace Vojna byla poprvé uvedena v roce 1935 E. F. Burianem v divadle D35. Jednalo se o přímou reakci na napjatou atmosféru předválečného Československa. Libreto inspirované poezií sesbíranou Karlem Jaromírem Erbenem obsahuje mimo jiné silný nadčasový společenský apel a je tematicky rozmanité. Ke kvalitám skladby bezpochyby patří i její mistrovská hudební partitura využívající prvky jazzu, jehož byl Burian velikým propagátorem.

Autor hudby a textu: Emil František Burian, režie: Jaroslava Šiktancová, choreografie: Martin Pacek, dramaturgie: Zuzana Burianová, asistent dramaturgie: Tereza Verecká, hudební aranžmá a nastudování: Zdeněk Dočekal, Dušan Navařík, Matěj Kroupa

 

6. - 9. října

Piazzeta Národního divadla vždy 17:00 – 19:00

Jan Mocek: Haters

Seek and destroy!

Interaktivní audiovizuální instalace využívající principů augumentované reality. Urban game pro 8 hráčů na téma haters. Kdo jsou haters? Jsou to lidé, kteří nenávidí cokoli, co nezapadá do jejich světa? Nebo jde pouze o neškodné komentátory internetových diskuzí? Kde všude si lze vybít agresivitu a jak se chovají hateři, když zrovna nejsou na internetu? Bezdomovec, důchodce, skejťák, divadelní kritik. Vyber si postavu a hraj!

 

6. října

Roxy/NoD

18:00 Generace FB

Facebook vytváříme, protože chceme otevřenější a upřímnější svět, a věříme, že se díky němu zlepší porozumění i mezilidské vztahy (principy Facebooku). Generace FB je divadelní projekt zkoumající život teenagerů na sociálních sítích. Co o něm víme? Co o něm ví a prozradí oni sami?

Tvůrčí tým: Jan Čtvrtník, Hedvika Řezáčová, Michal Bednář, David Ryska, Dáda Němeček, Jana Macíčková, Amálie Kovářová

 

Studio Hrdinů

20:00 Pavel Zajíček: Pustina premiéra

Projekt Pustina vychází z libreta, básnické skladby, která vznikla propojením tří základních sbírek básníka Pavla Zajíčka. Těmito sbírkami jsou: Přetrženej film, Šedej sen a Kniha moří. Jedná se o texty z počátku osmdesátých let a jsou dobovým odrazem autorova vidění světa a otiskem ryzí tvorby autora. V textu je použit spis STB vedený proti Druhé kultuře, DG 307 a Pavlu Zajíčkovi. Libreto je propojeno skladbami DG 307 – Lidi krve, Uprostřed noci, Kostěný ráje, Řeka citu, Anarchistická milenka, Nebuď opatrnej, Svědek spálenýho času.

Adaptace a režie: Miroslav Bambušek, dramaturgie: Jan Horák, zvuk: DG 307 (Pavel Zajíček, Ivan Bierhanzl, Tomáš Vtípil, Tomáš Schilla, Petr Fučík, Ivan Manolov), obraz: Martin Ježek, Jakub Halousek, Jan Daňhel, Miroslav Bambušek, Martin Klapper, Martin Čihák

Hrají: Miloslav Mejzlík, Halka Třešňáková, Jiří Maryško a Pavel Zajíček

 

Představujeme nový prostor

7. října

Venuše ve Švehlovce

20:00 Depresivní děti touží po penězích: 120 dnů Sodomy premiéra

Téma Markýze de Sade není jen koitus, orální sex, anální sex, 69, oro-anální sex, deepthroat, misionář,  kovbojka, obrácená kovbojka, fist, double fist, přidušování, cévkování, swingers, bukkake, sendvič, vláček, kruh přátel, bondáž, sex machine, mumifikace, mezirasové spojení, zlatý déšť, kaviár, sadismus, masochismus, zoofilie, nekrofilie, pedofilie, gerontofilie, fetišismus, exhibicionismus, voayerství, latex, obětování či kanibalismus.

Téma Markýze de Sade je mnohem víc...

Režie: Jakub Čermák

 

8. října

Veletržní palác

17:00 Divadlo D'EPOG: ∞ (Malá dvorana)

Děkuji, že jste mě přivedli na svět. Nečekal jsem to. Obrazy extrémního rodičovství. Na ležaté osmičce rodič plodí dítě a dítě plodí rodiče. Kdo je za koho zodpovědný? Kdo o kom rozhoduje?

Režie: Lucia Repašská, dramaturgie: Matyáš Dlab, scénografie: Matěj Sýkora, hudba: Ryba
Hrají: Radim Brychta, Zdeněk Polák a Janet Prokešová

 

19:00 Ondřej Lipovský: Černý Karkul (Studio Hrdinů) premiéra

Pohádka vousů beze slov

Inscenace o poušti, o poušti kolem i o poušti uvnitř, inscenace o stu druhu bílých přání, inscenace ohořelé plechovky. Baletky odchází do napuchlých hrobů, vyprahle, mokře. Inscenace nečekaných proměn a ještě mnohem méně očekávaných trvání. Plíce malinkých soptí potichu.

 

20:00 NANOHACH: MOVE ON (Studio Hrdinů) work in progress

10 let souboru a ukázka z nového projektu   

Setkání Veroniky Švábové a NANOHACH po deseti letech od debutu Naměkko Naostro.  Co jsme za tu dobu zažili? Jak jsme se měli? Co jsme ztratili a co naopak získali? Kam jsme se posunuli? Kam se posunul svět okolo nás? Jaké jsme měli sny? Jaké sny se vyplnily a jaké naopak ne? Co jsme si nalhávali a čemu jsme se postavili čelem?

Námět, choreografie: Veronika Švábová, tvorba, kostýmy: Mariana Novotná, světla: Robert Štěpánek

Interpretace: Lea Švejdová, Marta Trpišovská, Honza Malík

 

9. října

Venuše ve Švehlovce

19:00 Chemické divadlo: Kabaret Chemická Venuše Vol. I. – Zrození Venuše premiéra

Chemický kabaret – destilát - kondenzát s poezií, skeči, zpěvy a tanci, připravený pouze pomocí původních a přísně tajných receptur.  První uvedení kabaretního cyklu a také vůbec první akce nově vzniklého Chemického divadla v prostoru Venuše ve Švehlovce, za účasti jeho krystalizačního jádra, hostů i přátel.

Hudba: Filip Míšek a Dana Marková, scéna a zvláštní efekty: Jana Hauskrechtová, koncept a režie: Vojtěch Bárta a kol.

Hrají: Šimon Krupa, Dana Marková, Julie Goetzová, Jindřiška Křivánková, Jana Kozubková a další

 

21:00 To žluté, co máte na kalhotkách – koncert

Nemáme co říct a naše hudba je špatná. Robin neumí zpívat, Matěj absolutně nevnímá rytmus, Kočičák se na klávesy vždycky dívá, jako kdyby to viděl poprvý. Tak ještě Ryba je schopnej zahrát na kytaru, tu ale v kapele nemáme. Čili asi jediný poslání, který z toho vyplývá je, jak jsou lidi blbý a vylízaný, protože na koncertech je plno…

 

Program Brno

 

10. října

Studio Paradox (Křížová 20, Staré Brno)

19.30  DIVADLO KRAJINY: Vojtěcha Barchovského bol, zmar a skon

Inscenace vycházející ze stejnojmenné sbírky básní Pavla Trtílka! Životní výstřelky, avantýry i pijácké poklesky zneuznaného básníka brněnských zákoutí Vojtěcha Barchovského. Vhled do střípků dekadentní tvorby, setkání s básníkovým vlastním alter egem. Mapování krajin rozjitřené duše a následné odhalení tajemství bardovy smrti následované jeho odchodem na onen svět.

Autor: Pavel Trtílek, režie: Zuzana Patráková, dramaturgie: Jan Krupa, scénografie: Jana Jaracová, produkce: Tereza Koudelová

Hrají: Lubomír Stárek, Tereza Lexová, Tereza Jirásková, Ladislav Odrazil a Gabriela Krečmerová

11. října    

Studio Paradox

18.00 Divadlo Plyšového medvídka: HUGO HAAS SE VRACÍ

Hugo Haas se vrací domů. Tajně. Nikdo o tom neví, ani on sám. Je po smrti a jeho popel pašuje jedna žena do socialistického Československa. Legendární komik cestuje v plechovce od sušenek a možná se náramně baví. Hugo Haas se vrací nejen jako popel. Vrací se v našich vzpomínkách, živý a zdravě sebeironický. Divadlo Plyšového medvídka uvádí biografickou tragikomedii. Hořkou, sladkobolnou, poetickou…absurdní jako život.

Inscenace se pokouší přenést, respektive vrátit, osudy legendárního českého komika tam kam patří. Na jeviště. Na jeviště malé i velké, se snahou přiblížit tuto persónu nepamětníkům, především mladému divákovi, který se s osobou Huga Haase možná dosud nesetkal.

Autor textu: Matyáš Dlab, režie: Konrád Popel, dramaturgie: Matyáš Dlab, výprava: Jan Štěpánek, produkce: Jana Černá

Hraje: Tereza Štěpánek Chytilová

Kabinet Múz (Sukova 4, Brno střed)

20:00 Divadlo Feste: Dluhobaroni 0.0

„Tu laskavost vám prokážu, a rád. Půjdem hned k notáři a sepíšem tam prostý úpis: nesplatíte-li tehdy a tehdy dohodnutou sumu na dohodnutém místě, pokutou budiž, spíš jen tak, jenom pro zasmání, jediná libra masa vyříznutá z té části vašeho bělounkého těla, kterou si určím z dovolením já.“

 Kupec benátský, W. Shakespeare

Nezvladatelná zadluženost patří k nejvážnějším problémům devastujícím českou společnost. Tento stav má své počátky v období před více než desíti lety, kdy u nás vznikl institut exekuce. Vágně definované kompetence exekutorů však měly často za následek diskriminaci dlužníků. Někteří právníci označují tuto dobu jako „džungli”. V posledních pěti letech byly nařízeny téměř čtyři miliony exekucí. K nim se často vážou závažné sociální problémy, z jejichž pavučiny se jen velmi těžko uniká. Stupňující se tlak na změnu těchto poměrů už se však projevuje: snaha politiků posilovat důstojnost dlužníků, snižovat exekuční náklady a přesněji definovat pravomoce exekutorů roste. Za oněch více než deset let však život v „exekuční džungli” poznamenal nespočet lidí. Vědí, že své dluhy nikdy nesplatí. Neustále se soudí. Adaptovali se a vypěstovali si vlastní strategie přežití. Dluží. Je jim dluženo. Žijeme ve společnosti DLUHOBARONŮ.

Koncept, režie: Jiří Honzírek, asistence režie: Olivia Fanturová, dramaturgická spolupráce: Kateřina Menclerová, hudba: Tomáš Vtípil

Účinkují: Martina Palečková, Andréa Komárková

12. října

Studio Paradox

18:00 Tereza Lexová a kol.: Paměť vody

Aneb Vše co jste kdy chtěli vědět o matkách a báli jste se zeptat... Stephenson – Habrovcová – Klestilová – Matějková – Krejčí – Sklenářová

“Čím víc se nořím do rodičovství, tím intenzivnější mám pocit, že své matce dlužím omluvu...”

Opravdu můžou matky za všechno trápení na světě? A co dcery? Nejsou to náhodou ony? Nevděčné tyranky svých vlastních matek? Kdo má s kým větší trpělivost a kdo si tady zaslouží omluvu? Je omluva vůbec potřeba? Co když odpovědi nedostáváme ne proto, že by neexistovaly, ale spíš proto, že jsme nepoložili tu správnou otázku?

Absolventské představení studentek 3. ročníku SŠUM v Brně.

Hrají: Vanda Klestilová, Klára Habrovcová, Lucie Matějková, Lucie Krejčí a Monika Musilová

Kabinet Múz

20:00 Zuzana Kantorová, Pavel Helebrand: Jak chutná tvůj otisk?

Námět vzešel z mnoha dlouhých rozprav obou tvůrců o jejich vnímání světa a o citlivosti lidí. Ústřední postavou je dívka, jež se snaží fungovat ve světě všednodennosti, je ale stále více ovlivněna svým intenzivním vnímáním všeho, co jí obklopuje, touhou po svobodě a poezií.

Autor a režie: Pavel Helebrand a Zuzana Kantorová

 

13. října

19.30 Kabinet Múz

Rysová, Novotný a kol.: Šest miliard sluncí

Všechny teorie vesmíru končí jeho zánikem. Všechny organismy ztratí své životní funkce. Šest miliard sluncí byla donedávna hmotnost největší známé černé díry. Vědci již údajně objevili mnohem větší. Co se stane, když se černé díry začnou objevovat a rozpínat v naší paměti? Co zůstane z člověka? Autorský divadelní projekt Rysové, Novotného a kol. inspirovaný Alzheimerovou chorobou. Budete se smát a pak plakat, plakat a smát se, smát se a plakat až do stavu, kdy nebudete vědět, máte-li se smát či plakat.

Režie: Eva Rysová, cénář a dramaturgie: Ondřej Novotný, hudba: Paweł Passini, Daniel Moński, cénografie: Anna Solilová, rodukce: Eva Dryjová

Hrají: Marie Jansová, Paulína Labudová, Jiří Kniha, Václav Marhold, Ondřej Novotný, Olga Schmidtová / Viera Pavlíková

14. října

Studio Paradox

19.30 Rambousek, Lexová, Patráková – II. Pád: MĚSTEČKO PALERMO

Rok 1948. Začátek čtyřletého příběhu, čtyřleté inscenace, čtyřleté hry na městečko Palermo, kdy se toto "naše" městečko znovu a znovu probouzí bez některého svého obyvatele. Kam všichni odcházejí? Za hranice? Těžko… Do vězení? Nejspíš... Na smrt? Možná... A městečko Palermo hlasuje o vrahovi a hlasuje a počet obětí se zvyšuje a už ani nezáleží, zda bude odpraven nevinný člověk, či naopak... A skutečným vrahem, může být snad už jen zahradník…

Režie: Tereza Lexová, dramaturgie: Zuzana Patráková, scéna a kostýmy: Klára Vincourová

Hrají: Vít Pískala, Vašek Dvořák, Bohdan Špondr, Ivo Krejčiřík, Jana Filová, Jana Kalvodová, Zuzana Kuricová a další


Next Wave - Franz KafKabaret


Tagy: festival, Next wave


Přidej komentář