Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Odkrývání starého Egypta – nová výstava o práci českých egyptologů

14.04.2008 00:00 | ZaKulturou
Novou výstavu nazvanou Odkrývání starého Egypta můžete shlédnout od 18. do 27. dubna 2008 v prostorách Lichtenštejnského paláce v Praze 1. K vidění bude kolekce jedinečných fotografií a více než sto předmětů ze sbírek Náprstkova muzea, které se dlouhodobě věnuje práci českých egyptologů, stejně jako počátkům zájmu o starověký Egypt v českých zemích.

K nejcennějším exponátům patří objekty z hrobové výbavy egyptské princezny Chekeretnebtej (Stará říše, 5. dynastie, asi 2510–2365 př. n. l.) – podhlavnička z egyptského alabastru, skupina vápencových kanop, soubory miniatur alabastrových a měděných nádobek či keramická nádoba s výlevkou. Ze staré sbírky Národního muzea pak reliéfní blok s vyobrazením krále Taharky.

Součástí výstavy je i projekce filmu Policajtova studna (překlad místního názvu Bír el Šovíš) z autorské dílny Mirečka Bárty (námět), Martina Čiháka (střih) a Tomáše Petráně (kamera). Film zachycuje každodenní práci českých egyptologů při expedici v Západní poušti v roce 2007.Přidej komentář