Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Senátu otevřena výstava „Od Mnichova k protektorátu“

hit-clanek
01.04.2009 00:00 | ZaKulturou
V úterý 24.března byla ve Výstavní síni Senátu Parlamentu ČR slavnostně otevřena výstava „Od Mnichova k protektorátu“. Vznikla ve spolupráci Senátu PČR, Vojenského historického ústavu Praha a Národního muzea k 70. výročí Protektorátu Čechy a Morava.
„Senát pokračuje ve své tradici projektů zaměřených na dokumentaci výročí. I v letošním roce si připomínáme klíčové okamžiky našich novodobých dějin a jsem rád, že tato výstava je dalším vyústěním dnes již tradiční spolupráce Národního muzea, Vojenského historického ústavu a Senátu,“ uvedl při zahájení výstavy předseda Senátu Přemysl Sobotka.
Výstava je zaměřena na vznik a zánik pomnichovské republiky a předválečné období existence protektorátu. Autorský kolektiv kladl důraz na kontinuální prvky mezi nastupující totalitou druhé republiky - tzv.autoritativní demokracií - a totalitou nacistickou, která se v Čechách a na Moravě po 15. březnu 1939 etablovala na dlouhých šest let. Vedle řady trojrozměrných předmětů a fotografií je ke shlédnutí busta prezidenta Emila Háchy nebo stříbrná mísa - dar, který od berlínských vyslanců obdržel česko-slovenský vyslanec v Německu Mastný v březnu 1939 při odchodu do výslužby.
Výstava potrvá do 4. května 2009 a je otevřena každý všední den od 9 do 16,30 hodin a během víkendu od 10 do 17 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.Přidej komentář