Magazín kulturního dění v Praze a okolí

„1+1=3“, skvělá komedie opět v Divadle Na Prádle 22.května

1+1
1+1
07.05.2010 21:14 | Velmi úspěšná konverzační komedie R.Cooneyho je v podání Divadelní společnosti Jinotaj zasazena do českého prostředí. Hlavní zápletku představuje taxikář, který je ženatý se dvěmi manželkami. Díky své profesi a obratné výřečnosti, dokáže zvládat obě manželství najednou. Tedy až do chvíle, kdy se nechtěně připlete do banálního incidentu a ocitne se jako svědek na policii. Od této chvíle se jeho propracovaný systém boří, jako dům z karet... Hru režíruje R. Trtík a na provedení se podílejí jak zkušení, tak i začínající herci.

Sobota 22.května 2010, 19.30hod.

DIVADLO NA PRÁDLE www.napradle.cz
Besední 3, Praha 1
Rezervace lístků:257 320 421
Web divadelního souboru:www.jinotaj.czDále připojujeme krátký rozhovor s protagonisty Divadelního sdružení Jinotaj, režisérem Rosťou Trtíkem (RT) a představitelem hlavní postavy Tomášem Morávkem (TM).


Vaše představení „1+1=3“ mělo premiéru dne 13.prosince 2008. Od té doby shlédlo vaše představení více jak 800 diváků. Proč si myslíš, že máte takový úspěch?


TM: Já myslím, že je to souhra okolností, že nám štěstí přeje. Máme kde hrát, máme hodně přátel, kteří na nás přijdou. Zabloudí k nám na představení i ti, kteří se asi chtějí pobavit vyzkoušenou komedií.


RT: Já jen dodám, že jsme jediní, kteří po představení mají tombolu a rozdávají hodnotné dary! Třeba i to láká lidi…no to snad ne! Je to zkrátka oddychová komedie, pěkné divadlo, dobrá parta. Naše představení má prostě šmrnc.Hra se zkoušela téměř dva roky, jak dlouho jí chcete uvádět?


RT: Pokud nám štěstí bude dál přát, diváci budou chodit, budeme mít stále čas, chuť a možnost kde hrát, tak snad ještě dlouho. Ale samozřejmě záleží na mnoha okolnostech.

TM: Určitě souhlasím, budeme jí hrát, dokud nás to bude bavit.

Rozhodli jste se hrát komedii. Jak se u toho v souboru během představení bavíte?

TM: Vždycky jsem si přál, abychom to dotáhli tak daleko, že si budeme jistý textem a budeme v zákulisí hrát třeba karty. Toho stresu je ale tolik, že se pořád bojíme nic nezkazit. Sedíme u scénáře a fandíme si navzájem. Hlavně nic zásadního nepokazit.


RT: Já se tedy během představení moc nebavím, spíše trnu! Zároveň dělám inspicienta, nápovědu a také v tom mám menší roli. Na karty čas opravdu není a asi nikdy nebude, ale rozhodně souhlasím s Tomíkem, že si všichni společně fandíme a snažíme se, aby to bylo co nejlepší a divák odcházel opravu spokojen.


Když už jsme u těch chyb. Vypadá to, jakoby diváci nějaký ten výpadek v textu vám nejenom odpustili, ale skoro ho přivítají. Je o pro ně oživení či co?


RT: Určitě. I v čistě profesionálním představení to tak funguje. Kouzlo nechtěného. Tím se vlastně každé představení stává originálem. Pokud se herci nebojí nějakou chybu dohrát a vzít do toho diváka, je to vždy třešnička na dortu pro každého, vždyť o čem si myslíte, že si herci i diváci po představení především povídají? O tom, co tam vlastně původně nemělo být. A zvlášť v konverzační komedii, což si myslím, že je nejtěžší divadelní forma, se to chybičkami různého rázu jen hemží.


TM: Já navážu na Rosťu. Ten text je opravdu složitý. Střídá se tam jedna věta za druhou a často nemají žádný pojící význam. I když to pilujeme už dlouho, nasekáme dost nepřesností. Zapomínáme. Ale v zákulisí to hlídá náš herec Jirka a ten je dost spolehlivý. Zachraňuje to i Rosťa hlasitou nápovědou v průběhu hry.


Nakonec se nemůžu nezeptat, co chystáte do budoucna. Diváci by si asi další hru zasloužili.


TM: To máš pravdu, ale všichni ze souboru mají svoje soukromé závazky a povinnosti a něco nového nazkoušet zabere hodně času. Navíc laťka je nyní trochu výš, asi se nespokojíme jen tak s něčím. Po tomto představení si nad tím určitě sedneme…


RT: ….tak určitě si po tomto představení sedneme, nějakou tu skleničku vypijeme a snad i na téma příštího představení se dostaneme, neboť si myslím, že už nastal čas a už mě přestává bavit odpovídat na otázky, kdy bude další premiéra….takže odpovídám…doufám, že brzy!

Přidej komentář