Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival „Hybaj ho!“ spojí v říjnu české a slovenské tanečníky žijící v zahraničí

hybaj ho
Festival HYBAJ HO!
21.09.2009 15:24 | Od 15. do 19. října proběhne v Praze třetí ročník festivalu současného tance „Hybaj ho!“. „Program je letos složen výhradně z choreografií českých a slovenských tvůrců, kteří žijí v zahraničí,“ říká Lucia Kašiarová, organizátorka festivalu, sama Slovenka trvale pobývající v Praze. Hlavní hvězdou je soubor Les SlovaKs Dance Collective, který tvoří pět výjimečných slovenských tanečníků se zkušenostmi z proslulých souborů, jako například Ultima Vez, Rosas, Akram Khan Company či z práce s choreografy Davidem Zambranem nebo Sidi Larbi Cherkaouim. Všichni žijí a pracují v Bruselu, kam se přestěhovali po studiu taneční akademie v Banské Bystrici. V předpremiéře uvedou 19. října v Divadle Archa choreografii „Journey Home / Cesta domů“, která spojuje živelný, fyzický a nespoutaný současný tanec se slovenskou lidovou tradicí, humorem a živou hudbou. „Lidový tanec je pro nás zdrojem inspirace. Ne abychom rekonstruovali jeho podobu, ale abychom našli a využili to, co je v něm cenné. A to nabízíme divákům přetavené do ryzího současného tance.“ vysvětluje Martin Kilvády, jeden ze členů souboru. Další večery festivalu „Hybaj ho!“ se uskuteční v novém divadelním Studiu ALT@ - Hala 30 v pražských Holešovicích, které vzniklo z bývalé továrny. V tomto netradičním industriálním prostoru dále vystoupí například Černá & Vaněk Dance, Peter Šavel, Pavlína Černá a další. „Jde o průřez několika generacemi tvůrců současného tance – od dvacetiletých až po zralé choreografy,“ doplňuje Lucia Kašiarová. Vstupenky na celý festival jsou v prodeji v pokladně Divadla Archa. Podrobný program a další informace je možné najít na www.altart.cz. Festival „Hybaj ho!“ je jednou z mála tuzemských kulturních přehlídek, které se věnují česko-slovenské spolupráci. „První ročník představil v Praze slovenskou tvorbu, druhý se přesunul na Slovensko, kde si zatančili Češi, letošní ročník české a slovenské umělce propojí,“ vysvětluje Lucia Kašiarová.

Soubor Les SlovaKs Dance Collective vznikl v Bruselu v roce 2006. „Rozhodnutí spolupracovat má bohatou historii – od osobních setkání v projektech cizích choreografů přes jednu vizi, jak by měl tanec vypadat, až po společné bydlení nejdříve v jednom pokoji a nyní v jednom domě v Bruselu,“ uvádějí členové – kromě Martina Kilvádyho jej tvoří Milan Herich, Peter Jaško, Anton Lachký a Milan Tomášik. Společným výchozím bodem je pro ně tanec bez omezení, nespoutaný, expresivní, emotivní, ale také virtuózní a plný humoru. Zároveň v tvorbě odrážejí slovenský vliv a tradici, ve které vyrostli. „Journey Home / Cesta domů“ je jejich druhá choreografie, která vzniká v koprodukci s předními evropskými tanečními divadly. První, „Opening Night“, si získalo velký zájem diváků i kritiků v rámci evropského turné.

V „Journey Home / Cesta domů“ členové Les SlovaKs využívají jako základ choreografie vlastní osobní příběhy, ze kterých na pódiu vzniká kaleidoskop složený z extatického a totálního tance. Emoce, fantazie a historie tak hrají na jevišti velkou roli. Podle Antona Lachkého se inspirací také stala slovenská tradice tanečních večerů, které se skládají z tanců z mnoha různých regionů. „Každý má během programu své místo a správný čas, všechny jsou stejně důležité a všechny tvoří jeden celek, i když se liší svým temperamentem, náladou i historií,“ říká. Milan Herich dodává: „Ačkoliv jsme opět ovlivněni slovenskou lidovou tradicí, budeme své příběhy vyprávět jazykem současného tance.“ A Peter Jaško uzavírá: „Důležité zůstává to, že i v tomto představení tančíme ze srdce a sdílíme spolu radost z tance.“

Živá hudba tvoří u Les SlovaKs důležitou součást choreografie, doplňuje z jiné perspektivy tanec na jevišti. Již podruhé ji pro soubor vytváří živě Simon Thierrée. „Opět se zde bude setkávat současná hudba s lidovými vlivy,“ říká. Klávesy, housle, efekty, zpěv, samply s nahranou hudbou komorního soubory – to vše vytváří zvukovou a hudební koláž, kdy může dojít i k prolnutí tanečníků a hudebníka – někdy se připojí k hraní na některý nástroj tanečník, jindy se objeví hudebník uprostřed scény a pohybu. Představení Les SlovaKs je uváděno ve spolupráci s Divadlem Archa.

Choreografie a tančí: Milan Herich, Peter Jaško, Martin Kilvády, Anton Lachký a Milan Tomášik. Živá hudba: Simon Thierrée. Scéna: Les SlovaKs, Joris De Bolle. Světelný design: Joris De Bolle. Kostýmy: Mat Voorter, Pepa Martinez. Produkce: PHILEAS PRODUCTIONS. Koprodukce: Kaaitheater (Belgie), Charleroi / Danses (Belgie), Teatre Mercat de les Flors (Španělsko), Hellerau - European Center for the Arts Dresden (Německo). Partner: DCJ – Dans Centrum Jette (Belgie). Za podpory: Ministry of the Flemish Community

Přidej komentář