Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balet Praha Junior a Pražský komorní balet – „Re-start 2019“

PKB Svět sedmikrásek
PKB Svět sedmikrásek
08.01.2019 23:44 | redakce ZaKulturou.cz

Pražský komorní balet, největší české nezávislé profesionální taneční těleso, a soubor Balet Praha Junior Tanečního centra Praha pomyslně odstartují nový rok příští středu. 9. ledna od 20 hodin soubory uvedou na Nové scéně Národního divadla společné představení, které je nazváno „Re-start 2019“. Komponovaný večer je originální kolekcí jednoaktových baletů – v představení diváci zhlédnou choreografie Lidie Wos (světová premiéra), Samuela Delvauxe, Jiřího Pokorného a Marka Svobodníka.

První polovina večera je věnována inscenaci „Svět sedmikrásek“, která byla doposud pouze jedinkrát uvedena, a to ve velké premiéře v dubnu loňského roku. Pro Pražský komorní balet ji exkluzivně postavil Jiří Pokorný, bývalý interpret Nizozemského tanečního divadla v Haagu a nyní také úspěšný choreograf, jenž v současnosti hostuje a tvoří po celém světě.

Jako druhé v pořadí se pak po přestávce představí dílo „Intimate Spaces/Důvěrná místa“ z pera belgického choreografa Samuela Delvauxe, které oslavuje známého hudebního skladatele Leoše Janáčka a velmi abstraktně se dotýká bolestného vztahu umělce, tak velmi citlivého na „ženskou inspiraci“ všude kolem.

Následovat bude světová premiéra skandinávské choreografky se slovanskými kořeny choreografky Lidie Wos (Polsko/Švédsko) s názvem „A New Beginning/Nový začátek“. Autorka postavila šest mladých tanečníků z Baletu Praha Junior před hromadu starých kufrů a dala jim nelehký úkol – v neustálém pohybu odvyprávět, co všechno může kufr na jevišti evokovat… budoucnost, melancholické vzpomínky, hledání nového světa a nové naděje – zkrátka „nový začátek“.

Večer uzavře „Chvilka POEzie“, taneční horor na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran. Jak říká sám autor díla choreograf Marek Svobodník, „koncept Poeovy básně transponoval do černé grotesky, komiksu, situačně až absurdního humoru tvrdšího ražení, avšak stále s určitou dávkou ‚poezie‘“.

 

Svět sedmikrásek                                                                                              

Choreografie: Jiří Pokorný

Hudba: Nils Frahm, Davidson Jaconello  (nová kompozice)

Návrh kostýmů: Joke Visser, Jiří Pokorný

Návrh scénografie: Jiří Pokorný,  Pavla Beranová

Světelný design: Pavla Beranová

Tančí: Pražský komorní balet

 

Intimate Spaces/Důvěrná místa      

Choreografie: Samuel Delvaux (Belgie)

Hudba: Leoš Janáček    

Asistent: Antonín Schneider

Tančí: Pražský komorní balet a Balet Praha Junior

 

A New Beginning/Nový začátek

Choreografie: Lidia Wos (Polsko/Švédsko)

Hudba: Orkestra Del Sol

Asistent:Jan Schneider

Tančí: Balet Praha Junior

 

Chvilka POEzie                                                                                                   

Choreografie: Marek Svobodník

Hudba: Jaroslav Ježek a Bedřich Nikodém

Hudební koláž: Marek Svobodník

Asistent: Igor Vejsada

Tančí: Pražský komorní baletTagy: Balet, Balet Praha Junior, Pražský komorní balet


Přidej komentář