Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Puzzle nabídne Praze jedinečný zážitek – loutkové představení Sugung-ga

Eunsil Noh: Sugung-ga
Eunsil Noh: Sugung-ga
05.01.2015 12:22 | redakce ZaKulturou.cz

Dne 15. 1. 2015 se uskuteční v Národním divadle marionet (Žatecké 1 na Praze 1) od 17 hodin unikátní loutkové představení v podání jihokorejské zpěvačky Eunsil Noh. Srdečně Vás zveme na zajímavé ztvárnění tradičního korejského příběhu ze světa zvířat.

     Divadelní představení s názvem Sugung-ga, které pro diváky Eunsil Noh připravuje, je jedinečným loutkovým ztvárněním staré jihokorejské balady z říše zvířat. Autorka představení  a zároveň hlavní protagonistka vystoupení používá k vytvoření působivé atmosféry nejen zajímavé loutky předního korejského inscenátora, režiséra, scénografa a loutkaře Suho Moona, ale především výjimečný hudební projev, tradiční korejský zpěv Pansori, zapsaný od roku 2003 mezi Mistrovská díla ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Představení bude podbarveno hrou na svérázný hudební nástroj – shrutibox.

     Pansori je určitý zvláštní druh jevištního umění, kdy herec až přímo na místě a v závislost na divadelním prostoru a počtu diváků vytváří s použitím specifického zpěvu atmosféru, která velmi unikátním způsobem diváky oslovuje, vtahuje je do děje na jevišti a zároveň jim umožňuje, aby se sami stali aktéry děje - aby do něj vstupovali skrze zvuky, které k nim doléhají. Vjemy sluchové jsou díky pěveckému ztvárnění transformovány ve vjemy vizuální. Pansori se tak stává „dopravním prostředkem“, který diváky přenese na okamžik do jiného světa

 

A kdo je Eunsil Noh, hlavní protagonistka představení?

     Jihokorejská zpěvačka (naroz. 1989), studovala v letech 2009 - 2013 na Fakultě tradičního umění Korejské státní umělecké univerzity v Soulu korejské tradiční umění. Divákům se Eunsil Noh představila v minulosti v Jižní Koreji např. v představení "Zpěv a tanec" v Cafe salon de factory (2012), v Románu "Hyeondok" knižního mima Hyeondoka (2009) nebo v Absolventském vystoupení studentů katedry klasického zpěvu na fakultě tradičního umění Korejské stání umělecké univerzity "Bůh země nevystupuje dokonale" (2013). V květnu roku 2014 se Eunsil Noh představila poprvé v České republice, a to když v Národním divadle marionet účinkovala s Pansori v  představení „Zamrzlá řeka“, režiséra Suho Moona v rámci 9. ročníku festivalu „Unima Festum“. 

 

http://www.divadlopuzzle.cz/


Králík a Želva
Loutka Želva
Eunsil Noh


Tagy: Divadlo Puzzle, Eunsil Noh, loutkové představení, Sugung-ga


Přidej komentář