Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Legendární Ballet Borise Eifmana ve Státní opeře uvede novou inscenaci Rodin – jediná dvě představení v České republice!

Rodin
Rodin - Photo by Nikolay Krusser
03.10.2014 19:13 | redakce ZaKulturou.cz

Sankt-Peterburgský Ballet Borise Eifmana patří k absolutní špičce současného ruského baletu, jeho zakladatel Boris Eifman je považován za nejvýraznějšího ze současných choreografů, mága, který vytvořil divadlo neskrývaných emocí. Ve Státní opeře 18. a 19. října Ballet Borise Eifmana uvede představení Rodin, které sklízí mimořádný úspěch a vzbuzuje nadšení diváků i kritiky. Beznadějně vyprodaná hlediště a nekončící ovace na prestižních scénách v Paříži, New Yorku, Moskvě, Tel Avivu, Torontu, Londýně a v dalších metropolích jsou toho důkazem.

Eifmanův nový balet Rodin je impozantní uměleckou výpovědí o tragickém životním údělu géniů. Námětem se stal životní osud a umělecká tvorba velikých sochařů - Augusta Rodina a jeho milované žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudel. Patnáct let tvořili neoddělitelný citový i tvůrčí celek. Jejich vztah, příběh vášně i bolesti, skončil rozkolem, který osudově poznamenal Camillino duševní zdraví a stal se začátkem nešťastného konce jejího života. Boris Eifman dokázal prostřednictvím unikátního jazyka moderního psychologického baletu předvést nové pojetí světa lidských vášní, fenoménu, který ve svých dílech mistrovsky zpracovali právě Rodin a Claudel. Výsledkem je úchvatné taneční představení o neuchopitelném mystériu tvůrčího procesu.

Ballet byl založen Borisem Eifmanem v roce 1977 (původně pod názvem Leningrad New Ballet) jako experimentální laboratoř, baletní divadlo pro jednoho choreografa. Ve své době šlo o mimořádně inovativní koncept. Dnes se Eifman Balet těší skvělému renomé mezi milovníky baletu v Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe a v Austrálii, věhlas mu přinesly inscenace Don Quijote, Hamlet, Anna Karenina, Racek, Oněgin, Requiem, La Rouge Giselle a mnohé další. Vynikající tanečnice a tanečníky Eifman Ballet charakterizuje brilantní technika, preciznost a skvělý jevištní projev. Představení Eifman Ballet jsou fascinující a zároveň srozumitelná, divákům přinášejí nezapomenutelný zážitek. V České republice Eifman Ballet vystupoval v roce 1992 v rámci programu Pražského jara a na Dnech ruské kultury v České republice 2004.

Eifman Ballet: Rodin, 18. a 19. října, 20.00, Státní opera

Více informací o představení zde.

Vstupenky jsou k dostání v obvyklém předprodeji Národního divadla.

VSTUPENKY

VSTUPENKYTagy: balet, divadlo, Národní divadlo, Státní opera


Přidej komentář