Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Travel–Gastro: Dort udělá chutě a připomene památky

tg01
Obřímu dortu, který se bude ucházet o zápis do Guinessovy knihy rekordů, vévodí čokoládový model zámku Červená Lhota
09.04.2018 17:06 | Ladislav Lhota

Nejvýznamnější jihočeský veletrh cestovního ruchu Travelfest vstupuje do svého druhého ročníku společně s jarní částí Mezinárodního gastronomického festivalu Gastrofest. Budou se prezentovat v areálu Výstaviště v jihočeské metropoli. Gastrofest otevře brány od 12. do 14. dubna. Travelfest začne v pátek 13. dubna slavnostním rozkrojením rekordního dortu, skončí 14. dubna. Jeho předvojem se stane konference Travelcon od 12. do 13. dubna, určená odborné veřejnosti.

Č. BUDĚJOVICE – Pod novou značkou Travel–Gastro najdou návštěvníci na Výstavišti zajímavý mix nejrůznějších chutí, turistických informací a dobré zábavy. „Na rozdíl od podzimního Gastrofestu, který je více veletržní, připravujeme jarní část jako festivalovou. Naším cílem je, aby se lidé přišli dobře najíst a pobavit,“ zdůraznil Vladimír Tůma, ředitel Gastrofestu. Největší atrakci, čtvercový dort na půdorysu 4.85 x 4.85 metru, jehož hmotnost činí 1 570 kilogramů a počítá se s jeho rozdělením na třináct tisíc porcí, umístili organizátoři do pavilonu T2, určeném pro expozici Travelfestu.

Slavnostní rozkrojení dortu a zároveň otevření Travelfestu provedou v pátek 13. dubna v 10 hodin jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a herec Václav Vydra. Obřímu dvoupatrovému zákusku, který je dílem studentů dvou jihočeských škol z Písku a Tábora, vévodí čokoládový model zámku Červená Lhota. Dodalo ho táborské Muzeum čokolády. Kolem se nachází dvaadvacet sladkých vyobrazení turisticky zajímavých míst Jihočeského kraje. Údaje o dortu zapíše Agentura kuriozit Dobrý den do České knihy rekordů. Organizátoři však budou usilovat také o zápis do Guinessovy knihy rekordů. „Máme za to, že náš dort je největší v Evropě,“ uvedl Vladimír Tůma.

Gastrofest nabídne téměř šest desítek stánků se specialitami z celého světa. Massimo Orlando připraví dobrotu zvanou La pinsa romana, obdobu pizzy, která se liší v přípravě těsta kynoucího skoro sto hodin. Mirek Dušek, jenž během své zámořské praxe vařil třem americkým prezidentům, uvaří na pódiu pokrmy typické v USA. Kavárna Jiný svět vyrobí zmrzlinu před očima zákazníka z čerstvých surovin dle způsobu rozšířeného hlavně v Thajsku. Mlsné jazyky ochutnají jídla obvyklá ve Španělsku, Indionézii, Zanzibaru, Mongolsku či Maďarsku. Zapíjet mohou pivem z jihočeských pivovarů.   

Travelfest je zaměřený na dovolenou, cestování a volný čas. Poskytne prostor sedmi desítkám vystavovatelů a bude propagovat projekt Památky žijí, jehož úkolem je přitáhnout pozornost turistů také k méně známým památkám Jihočeského kraje. Nebude chybět stánek planetária, jehož prostřednictvím se návštěvník může vypravit kamkoliv do vesmíru. Na 14. dubna chystají organizátoři Dětskou sobotu se spoustou atrakcí a programem pro rodiče s dětmi. Vystoupí Divadlo kouzel Pavla Kožíška, Barevné divadlo a Marešova divadelní společnost. Uskuteční se dětská módní show, lákavé bude malování na obličej nebo skákací hrad.  

Ladislav Lhota
Foto Ján Honza a archiv Travelfestu   


tg02
tg03
tg04
tg05


Přidej komentář