Magazín kulturního dění v Praze a okolí

ČTVRTÁ SEZÓNA PŘENOSŮ Z METROPOLITNÍ OPERY DO ČESKÝCH KIN ZAČNE UŽ TUTO SOBOTU

Metropolitni opera
Přenosy z Metropolitní opery
07.10.2010 00:17 | V sobotu 9. října v 18:45 hodin se ve třicítce kinosálů po celém Česku rozezní majestátní tóny předehry Wagnerovy opery Zlato Rýna. Bude zahájena čtvrtá (ve světě už pátá) sezóna přímých satelitních přenosů představení z Metropolitní opery New York (Met). Úvodní titul sezóny 2010/11 bude zpoza dirigentského pultu řídit umělecký ředitel Met James Levine. V roli Wotana se objeví vynikající velšský basbarytonista Bryn Terfel. Přenášena bude nová inscenace kanadského režiséra Roberta Lepage, který s oblibou využívá ty nejmodernější technologie a své pověsti nezůstal nic dlužen ani v případě tohoto Zlata Rýna. V inscenaci jsou hojně využívány interaktivní projekce řízené soustavou 19 počítačů zapojených do sítě, které reagující na impulzy z infračervených kamer a zvukových čidel umístěných na jevišti i v orchestřišti. Scénická dekorace nového Zlata Rýna váží plných 45 tun a jeviště Metropolitní opery kvůli ní muselo být v létě podepřeno speciálními ocelovými nosníky. Generální ředitel Met Peter Gelb označil nové uvedení kompletní Wagnerovy tetralogie za nejambicióznější a zároveň technicky nejnáročnější projekt v dějinách Metropolitní opery.


Nejvíce bude italských oper
V sezóně 2010/11 je naplánováno celkem 12 přímých přenosů do kin, což je v dosavadní historii projektu Met: Live in HD zatím rekordní počet přenosů v rámci jedné sezóny. Celosvětově bude sezóna vysílána do 1500 kin v celkem 46 zemích. Země, které se k projektu nově přidávají, jsou Španělsko, Portugalsko a Egypt. Plnou polovinu z přenášených titulů budou tvořit oblíbené italské opery. Dojde na dva kousky od Verdiho (Don Carlo a Trubadúr), dva kousky od Donizettiho (Don Pasquale a Lucia di Lammermoor) a nemůže chybět ani Puccini (Děvče ze Zlatého západu). Šestici italských oper pak uzavírá méně známý titul belcantového mistra Gioacchina Rossiniho Hrabě Ory s exkluzivním obsazením Flórez, DiDonato, Damrau. Hned druhým přenosem sezóny bude v sobotu 23. října epické veledílo Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov, které nebude dirigovat nikdo menší než hvězdný ruský supermaestro Valerij Gergijev. Z dalších přenosů sezóny uveďme například Gluckovu Ifigenii na Tauridě, ve které v roli Oresta vystoupí největší operní osobnost dneška Plácido Domingo, či Straussovo Capriccio, v jehož hlavní roli vystoupí populární americká sopranistka a častá průvodkyně přímými přenosy z Met Renée Fleming.


„Všechny přenosy budou samozřejmě ve vysokém obrazovém rozlišení HD a v prostorovém zvuku Dolby Digital 5.1,“ doplnil za organizátory přenosů Martin Cikánek.


Mimořádný dramaturgický počin – Nixon v Číně
Po Prvním císaři čínsko-amerického skladatele Tan Duna, Peterovi Grimesovi Benjamina Brittena a Doctoru Atomicovi od Johna Adamse, moderních operách přenášených v minulých sezónách, zařazuje Met do letošní sezóny přenosů další mimořádný dramaturgický počin - operu Nixon v Číně amerického minimalisty Johna Adamse. Opera pojednává o historickém okamžiku, který změnil chod dějin 20. stoletní, o setkání amerického prezidenta Richarda Nixona s čínským komunistickým vůdcem Mao Ce-tungem. Libreto k této opeře napsala americká básnířka Alice Goodman. Světovou premiéru měl Nixon v Číně v roce 1987 v americkém Houstonu. Z Met bude přenášena nová inscenace této opery v režii renomovaného Petera Sellarse, dirigovat bude sám skladatel. Uvedení současné opery velkým operním domem je vždy mimořádnou událostí, operní milovníci v Česku tak mají díky přenosu Nixona v Čině do kin příležitost zažít v sobotu 12. února opravdu výjimečný operní večer.


Aerofilms vydává k nové sezóně přenosů exkluzivní publikaci
Od soboty 9. října bude v přenosových kinech v ČR nebo v internetovém obchodě www.terryhoponozky.cz k dostání rovněž exkluzivní publikace, kterou vydává distribuční společnost Aerofilms k aktuální sezóně přenosů z Met. Publikace bude originálního formátu 210krát 260 mm na krásném křídovém papíře. Obálka bude stříbrné barvy a stříbrná bude použita i uvnitř publikace. Půjde tedy o pětibarevný tisk. Publikace bude obsahovat velké barevné fotografie k přenášeným operám, praktické informace k sezóně a skvělé eseje několika autorek. Autorkou úvodního textu k sezóně s názvem Opera v kině – zázrak digitální éry je přední česká operní kritička Věra Drápelová. Původní eseje k přenášeným titulům napsaly renomovaná muzikoložka Vlasta Reittererová a její mladší a velmi talentovaná kolegyně Kateřina Viktorová. Eseje jsou dále doplněny výběrem z wagnerovských leitmotivů v notových ukázkách s vynikajícím komentářem Heleny Havlíkové.


O projektu Met: Live in HD
Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD se do České republiky uskutečňují od prosince roku 2007. Aktuální sezóna 2010/11 bude v sobotu 9. října zahájena přenosem Wagnerovy opery Zlato Rýna, které bude možné zhlédnout už ve 28 kinosálech ve 24 českých a moravských městech. Nově se od stávající sezóny přidává Přerov, Jihlava, Mladá Boleslav, Hodonín a Cheb. V loňské sezóně navštívilo 9 přímých přenosů z Met v ČR přes 45 000 diváků, další tisíce diváků viděly opakování populárních přenosů ze záznamu v rámci série Přidáváme! Celosvětově pak loňskou sezónu přenosů Met: Live in HD vidělo plných 2,8 milionů diváků, což je třikrát víc osob, než kolik jich za celou loňskou sezónu přišlo na všechna uváděná představení v samotné Metropolitní opeře v New Yorku. O přenosech Met: Live in HD se rovněž hovoří jako o významném impulzu pro digitalizace kin v Česku. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms, která je uvádí ve spolupráci s uměleckou agenturou Cikánek management.


Kina a divadla participující na Metropolitan Opera: Live in HD
Boskovice – Kino Panorama, www.kinoboskovice.cz
Brno – Národní divadlo Brno, www.ndbrno.cz
České Budějovice – kino Kotva, www.kinokotva.cz
České Budějovice - CineStar, www.cinestar.cz
Děčín – kino Sněžník, www.kinosneznik.cz
Hodonín – kino Svět, www.dkhodonin.eu
Hradec Králové – kino Centrál, www.kinocentral.cz
Cheb – kino Svět, www.kinosvet.cz
Chotěboř – kino Družba, www.cekus.eu
Jablonec nad Nisou - kino Radnice, www.eurocentrumjablonec.cz
Jihlava - CineStar, www.cinestar.cz
Karlovy Vary – kino Drahomíra, www.kinopanasonic.cz
Kopřivnice – kino Puls, www.koprivnice.eu
Kutná Hora – Modrý Kříž, www.kino.kh.cz
Mladá Boleslav - CineStar, www.cinestar.cz
Olomouc - kino Metropol, www.olomouckakina.cz
Ostrava – Dům kultury města Ostravy, www.dkmoas.cz
Pardubice – CineStar, www.cinestar.cz
Plzeň – CineStar, www.cinestar.cz
Praha – kino Aero, www.kinoaero.cz
Praha – kino Světozor, www.kinosvetozor.cz
Praha – kino MAT, www.mat.cz
Praha – CineStar Anděl, www.cinestar.cz
Přerov – kino Hvězda, www.kinohvezda.cz
Teplice – Kino Květen, www.dkteplice.cz
Týn n. Vltavou – 3D Sokolovna, www.tnv.cz
Zlín – Velké kino, www.velkekino.cz
Žatec – Městské divadlo a digitální kino, www.divadlozatec.cz


Držitelem licence pro ČR je www.aerofilms.cz; press kontakt Jiří Šebesta (608300437) a Martin Cikánek (777947998); fotografie ke stáhnutí na aero.capsa.cz. Oficiální web projektu pro ČR je www.metinhd.cz.


DAS RHEINGOLD (Zlato Rýna) R. Wagner
Levine / Lepage / Harmer, Blythe, Bardon, Terfel, Croft, Siegel, Owens
9. ŘÍJNA 2010, 18:45


* BORIS GODUNOV M. P. Musorgskij
Gergijev / Wadsworth / Semenčuk, Balašov, Pape, Antonenko
23. ŘÍJNA 2010, 17:45 *DON PASQUALE G. Donizetti
Levine / Schenk / Netrebko, Kwiecien, Del Carlo, Polenzani
13. LISTOPADU 2010, 18:45
DON CARLO G. Verdi
Nézet-Séguin / Hytner / Poplavskaja, Alagna, Keenlyside, Smirnova
11. PROSINCE 2010, 18:15 *LA FANCIULLA DEL WEST (Děvče ze Zlatého západu) G. Puccini
Luisotti / del Monaco / Voigt, Giordani, Uusitalo
8. LEDNA 2011, 18:45
NIXON IN CHINA (Nixon v Číně) J. Adams
Adams / Sellars / Kim, Kelly, Brubaker, Braun
12. ÚNORA 2011, 18:45
*


IPHIGÉNIE EN TAURIDE (Ifigenie na Tauridě) Ch. W. Gluck
Summers / Wadsworth / Graham, Domingo, Groves, Hawkins
26. ÚNORA 2011, 18:45LUCIA DI LAMMERMOOR (Lucie z Lammermooru) G. Donizetti
Summers / Zimmerman / Dessay, Calleja, Tézier, Youn
19. BŘEZNA 2011, 17:45LE COMTE ORY (Hrabě Ory) G. Rossini
Benini / Sher / Damrau, DiDonato, Flórez, Resmark
9. DUBNA 2011, 18:45 *CAPRICCIO R. Strauss
Davis / Cox / Fleming, Connolly, Kaiser, Braun
23. DUBNA 2011, 18:45IL TROVATORE (Trubadúr) G. Verdi
Levine / McVicar / Zajick, Álvarez, Hvorostovsky, Kocán, Radvanovsky
30. DUBNA 2011, 18:45DIE WALKÜRE (Valkýra) R. Wagner
Levine / Lepage / Voigt, Terfel, König, Westbroek,Blythe, Kaufmann
14. KVĚTNA 2011, 17:45 **

Tagy: Metropolitní opera


Přidej komentář