Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Lyube Petrov – Apokalypsárium

Lyube Petrov –  Apokalypsárium
Lyube Petrov – Apokalypsárium
06.01.2015 22:59 | redakce ZaKulturou.cz

Galerie Art Salon S Tančící dům představí v samostatné výstavě tvorbu bulharského umělce Lyube Petrova. Výstava Apokalypsárium představí převážně velkoformátové malby z posledních několika let autorovy tvorby. Lyube Petrov dospěl v průběhu svého tvůrčího vývoje k tématům, které hluboce souvisejí s koloběhem pozemského života a smrti. Ve své tvorbě spojuje tradici, symboly a prvky východní i západní kultury na poli motivů vycházejících ze schémat dějin umění, tedy křesťanské ikonografie, mytologických námětů, ale také abstraktních motivů inspirovaných sci-fi literaturou a filmem. Ukazuje nám svět plný fantaskních příběhů, s nádechem grotesky, sarkasmu, komiksové estetiky, nadsázky a humoru, které vyrostly na pozadí hlubších úvah o vztahu člověka a přírody vedoucích k apokalyptickým závěrům.

Široká škála výrazových prostředků je charakteristická expresivním malířským vyjádřením, jasnou intenzitou barev a energickými pastózními nánosy nebo osobitou plasticitou děl. Svým dílem vyslovuje ironický komentář současného stavu civilizace, který popisuje jako apokalypsárium, tedy počátek apokalyptické zkázy a tím přímo volá po zlomových momentech lidské existence.

9. 1. – 1. 3. 2015

Vernisáž 8. 1. od 19 hodin

Galerie Art Salon S Tančící dům

Jiráskovo náměstí 6, Praha 2

Kurátor výstavy: Jan Melena

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Galerii Art Salon S Tančící dům ve dnech 9. 1. – 1. 3. 2015.

O autorovi

Bulharský malíř Lyube Petrov (1984) dokončil v roce 2007 obor nástěnné malby na výtvarné akademii v Sofii. Studium bylo zaměřeno především na zvládnutí techniky a řemesla v duchu zásad realismu. Petrov ve svých tradičně figurálních námětech dodnes klade důraz na kompozici a promyšlený obrazový plán. Ze svého rodného Bulharska si přinesl ovlivnění mimo jiné Bojanem Dobrevem, Ivo Bistričkým nebo Georgijem Andonovem. Po přesídlení do Čech vystudoval v roce 2011 volnou tvorbu v ateliéru Martina Mainera.

O galerii Art Salon S

Art Salon S je mladá galerie sídlící v Tančícím domě v Praze. Cílem Art Salon S je objevovat a podporovat mladé talentované umělce z České republiky i ze zahraničí. Umožnit těmto nadějným autorům se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictvím komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí, speciálních večírků a další odborné činnosti, a tím rozšiřovat povědomí o mladém umění u široké veřejnosti.

Informace a novinky o galerii můžete získat na webu www.artsalons.cz nebo facebook účtu: http://tinyurl.com/nnp75ds


Lyube Petrov –  Apokalypsárium
Lyube Petrov –  Apokalypsárium


Tagy: Lyube Petrov, výstava, výstava obrazů


Přidej komentář