Magazín kulturního dění v Praze a okolí

4+4 dny v pohybu zahájí v pátek v Divadle Archa 20 nahých tanečníků a v prázdném Paláci U Stýblů vernisáž výstavy 40 umělců

More than naked
More than naked 4+4 dny v pohybu
08.10.2014 21:07 | redakce ZaKulturou.cz

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zahájí v pátek 10. října v prázdném Paláci U Stýblů (bývalá diskotéka Alfa) na Václavském náměstí vernisáž rozsáhlé výstavy, která vzniká pod kurátorskou taktovkou Krištofa Kintery a Denisy Václavové. 40 předních umělců zde představí instalace, objekty, malby, videa, koncepty i site specific projekty na letošní téma Who is the Director?. Zároveň v pátek a sobotu uvede v Divadle Archa renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlich představení more than naked s 20 nahými tanečníky, které zboří divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě. Sama autorka vystupuje v roli nahé DJky.

Od soboty se pak po celé Praze rozběhne maraton “kulturně-adrenalinových” akcí z oblasti současného divadla, tance, výtvarného umění, performancí, diskusí i procházek, který potrvá až do 18. října. V Divadle Archa pokračuje taneční program několika večery - choreografií The Dog Days are Over plnou transovního poskakování slavného vlámského choreografa Jana Martense, dále provokativním a vtipným tanečním duetem We Love Arabs izraelského choreografa Hillela Kogana o soužití Arabů a Židů, představením Falcon! o stáří z dílny kultovních postav slovinské taneční scény Iztoka Kovače a Janeze Janši, a groteskním představením s westernovou estetikou How hard can it be? norského tanečníka izraelského původu Yaniva Cohena o městě Jeruzalémě a jeho obyvatelích. Do Divadla Archa také chystá německý tanečník, choreograf a pedagog Stefan Dreher dvanáctihodinový taneční maraton. Festivalový program zde uzavře americký divadelník Zachary Oberzan s filmově-divadelní-muzikálovou one-man show Tell Me Love Is Real o slavných osobnostech a předávkování Xanaxem. V Divadle Archa a okolí se také návštěvníci budou moci aktivně zúčastnit nezvyklé performance Cinema Imaginaire významné holandské filmové režisérky Lotte van den Berg.

V rámci festivalu proběhne v divadle Ponec světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company a ve Studiu Alta premiéra tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér Lenky Tretiagové a Light Studia.

Palác U Stýblů se stane kromě samotné výstavy Who is the Director?, která zde bude přístupná každý den, východiskem řady tématických procházek po okolí s Václavem Cílkem, Jiřím Sádlem, Radovanem Lipusem, Petrem Klímou a Karolínou Vránkovou. V prostorách paláce nebo v jeho okolí proběhnou také premiéry site-specific divadelních projektů - například výtvarného divadla Ryba řvoucí, street divadelního projektu Druhé město divadla VOSTO5, VerTeDance a DAMU nebo hudebně-divadelních procházek v okolí Václavského náměstí se souborem Stage Code, sborem La Grande Bande a dětským sborem Kampata. Návštěvníci si zde budou moci vyzkoušet virtuální realitu v projektu C.a.p.e. (Computer Automatic Personal Environment) belgických performerů Crew, zúčastnit se mezinárodního sympozia Czech Crash s třiceti předními uměleckými řediteli, dramaturgy a kurátory z celého světa, debaty časopisu Respekt, oslavy 6. narozenin artalk.cz, koncertů (například Android Asteroid) i party s DJs. Zároveň zde najdou kavárnu a bar.

Festival také diváky zavede do podzemního sálu pod funkcionalistickou budovou ÚLUVu na Národní třídě. Poprvé od koncertu Lou Reeda v roce 1990 prostor zpřístupní jednorázový audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka nazvaný Spam - Smrt s dvojicí tanečníků Jana VránaPalo Kršiak.

Vstupenky jsou k dostání přes webové stránky http://vstupenky.divadloarcha.cz, www.ctyridny.cz, na pokladnách jednotlivých divadel a během festivaluna místě v Paláci U Stýdblů.

Více informací o celém programu najdou zájemci na www.ctyridny.cz.

Trailery zahraničních představení:

Zachary Oberzan: Tell Me Love Is Real - trailer: https://vimeo.com/90900581

Yaniv Cohen: How Hard Can It Be - trailer: https://vimeo.com/86980763

Hillel Kogan: We Love Arabs - trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Xb86J7LO1EY

Jan Martens: The Dog Days Are Over - trailer: https://vimeo.com/99227334

Iztok Kovač, Janez Janša - trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cGNULyBHfDU

 

Podrobné informace:

Taneční a divadelní představení

Pět zahraničních divadelních a tanečních inscenací v Divadle Archa nabídne jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor. Zdánlivě je nespojuje žádné konkrétní téma, příběh či motto. Přesto, pokud by někdo chtěl spojitost najít, tak ji rozhodně najde,” říká dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Taneční program v Divadle Archa zahájí 10. a 11. října renomovaná rakouská choreografka Doris Uhlich, přezdívaná také jako „korpulentní tanečnice“. V představení more than naked 20 „naháčů“ spolu s autorkou v roli nahé DJky zboří divácké představy o těle, tanci, nahotě i životě.

Jan Martens, výrazná osobnost mladé generace vlámských tvůrců, se po loňském pražském úspěchu představení Victor vrací do Archy 12. října s choreografií, ve které jde o jediné: neuskákat se k smrti. V představení The Dog Days are Over osm tanečníků neúnavně skáče od začátku do konce, často na hranici transu a vyčerpání.

Festivalu se na 15. října do Divadla Archa podařilo zařadit i představení Iztoka Kovače, kultovní postavy slovinské taneční scény, který zde spolu s režisérem a performerem Janezem Janšou uváde představení Falcon! Kovačovi je 51, Janšovi o rok méně. Společně si kladou otázky jako například: co člověka ve zralém věku ještě táhne na jeviště a jak vlastně může vypadat takový tanec „starců“?

Ve společném večeru s představením Falcon! uvede festival další lahůdku nejen pro příznivce pohybového umění, představení We Love Arabs. Izraelský choreograf Hillel Kogan studoval u Merce Cunninghama a dnes mimo jiné působí v Batsheva Ensemble. Do Prahy veze představení, které kritika označila za provokativně politické, přesto nesmírně zábavné. Proti sebe staví dva tanečníky - jeden bude mít na triku načmáranou Davidovu hvězdu, druhý na čele černý půlměsíc.

Sérii tanečních představení v Divadle Archa uzavře 16. října vtipný multikulturní komentář o tom, co si lidé myslí o Jeruzalému. Norský tanečník izraelského původu Yaniv Cohen, člen prestižního souboru Carte Blanche, zaznamenal ruční videokamerou odpovědi obyvatelů Jeruzaléma na otázku, proč je pro ně město důležité. V představení How hard can it be? se mísí groteskní pojetí s westernovou estetikou.

Festivalový program uzavře 18. října v Divadle Archa americký divadelník Zachary Oberzan s filmově-divadelní-muzikálovou one-man show Tell Me Love Is Real, kde se mísí humor s tragédií a fikce se skutečností. Oberzan se vrací do zimy roku 2012, kdy se ve stejnou dobu v různých hotelových pokojích předávkoval on a Whitney Houston Xanaxem. On přežil a diváky zavede na cestu ke svému uzdravení. V představení jsou použita i jména dalších popových ikon: Serge Gainsbourgha, Buddyho Hollyho, Bruce Leeho nebo Amelie Earhartové, první ženy, která přeletěla Atlantický oceán.

V rámci festivalu proběhne v divadle Ponec světová premiéra nového díla Collective Loss of Memory českého souboru DOT504 a RootLessRoot Company. Pod vedením kmenových choreografů řeckého souboru, Jozefa Fručeka a Lindy Kapetanei, pět výjimečných tanečníků z pěti zemí uchopí téma fyzické agrese a touhy po zabíjení.

16. října po celý den ovládne Divadlo Archa taneční maraton, který chystá německý tanečník, choreograf a pedagog Stefan Dreher tentokrát s profesionálními tanečníky – studenty pražské Konzervatoře Duncan Centre, antverpské Koninklijk Conservatorium a s hudebníky z taktéž antverpské AP Hogeschool.

Nejen pro děti připravila Lenka Tretiagová a Light Studio v rámci festivalu do prostoru Studia Alta premiéru tanečního “zážitkového divadelního trenažeru” Karlík aneb zážitkový trenažér inspirovaný světem amerického režiséra, grafika a designéra Tima Burtona a jeho legendárního díla Karlík a továrna na čokoládu.

 

Místa činu - Palác U Stýblů, ÚLUV

Festival se letos vrátí v rámci projektu Místa činu do prázdného Paláce U Stýblů na Václavském náměstí (bývalá diskotéka Alfa). “Chceme naplno využít potenciál tohoto krásného místa a opět jej oživit současným uměním,” uvádí dramaturgyně Denisa Václavová. Pod společnou kurátorskou taktovkou její a Krištofa Kintery obsadí budovu přes 40 umělců svými instalacemi, objekty, malbami, videi i site specific projekty na letošní téma Who is the Director?.

Palác U Stýblů se také stane východiskem procházek, které nabídnou účastníkům osobité pohledy na Václavské náměstí a blízké okolí - s Václavem Cílkem o vodě, s Jiřím Sádlem o tom, co roste ve městě, s Radovanem Lipusem o scénologii Václavského náměstí, s Petrem Klímou o architektuře Václavského náměstí a okolí a s Karolínou Vránkovou o jedné z nejdražších lokalit v Evropě.

Palác U Stýblů a jeho okolí oživí také řada site specific projektů. Například zde proběhne premiéra nového představení Trasy vlasů souboru Ryba řvoucí, které je založeno na neverbálním divadle s výraznou výtvarnou složkou a tématu vlasů. Zajímavý zážitek nabídne společný projekt Druhé město divadla Vosto5, VerTeDance a studentů DAMU, kdy diváci sledují zdálky příběhy s několika postavami uprostřed náměstí a zároveň díky sluchátkům zblízka slyší jejich dialogy. Projekt Cros-sing time pozve diváky na neobvyklou pouť po městských zákoutích kolem Václavského náměstí, která oživí divadlem, hudbou, zpěvem soubor Stage Code, sbor La Grande Bande, dětský sbor Kampata a několik českých a mezinárodních performerů a hudebníků. Při projektu C.a.p.e. (Computer Automatic Personal Environment) belgických performerů Crew dostane účastník video-brýle, sluchátka a přenosný počítač, které ho přenesou do virtuální reality a nechají ho zažít věrný pocit pobytu jinde a jindy. Světovou premiéru si tento projekt zažil v roce 2010 na Světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Cinema Imaginaire holandské režisérky Lotte van den Berg je performance vytvářená publikem. Diváci, kteří se jí zúčastní, budou vyzváni, aby si představili film, jenž se odehraje pouze v jejich mysli a tím si sami vytvořili působivé obrazy. Další program v Paláci U Stýblů nabídne například debatu časopisu Respekt Kdo je tady kulturní ředitel?, oslavu 6. narozenin internetového portálu o vizuálním umění artalk.cz, koncerty Android Asteroid a Zachary Oberzana a party s DJs jako The Fakes, Kryštof Koenigsmark, Robot, Akvamen, DJ Johana.

Místa činu zavedou diváky také do podzemního sálu pod funkcionalistickou budovou ÚLUVu na Národní třídě. Poprvé od koncertu Lou Reeda v roce 1990 je zpřístupní jednorázový audiovizuální projekt Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a David Vrbíka nazvaný Spam - Smrt s dvojicí tanečníků Jana Vrána a Palo Kršiak.

 

 

Sympozium Czech Crash

Program festivalu letos také obohatí 16. a 17. října v Paláci U Stýblů mezinárodní sympozium Czech Crash 2014, na které přijede přes třicet zahraničních dramaturgů, kurátorů a uměleckých ředitelů tanečních, divadelních a mezioborových festivalů a institucí.Půjde o lidi, kteří zásadním způsobem ovlivnili nejen dramaturgickou linii festivalu 4+4 dny v pohybu, ale i dnešní progresivní tvůrčí a dramaturgickou linii v oblasti performing arts ve světě,” říká Pavel Štorek, který je kurátorem sympozia. Účast ze zahraničí přislíbili přední dramaturgové, umělečtí ředitelé a kurátoři z Belgie, Dánska, Finska, Francie, Holandska, Itálie, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Slovinska, Španělska, Švýcarska či USA. Setkání je otevřené široké veřejnosti a je určeno především nejen domácím tvůrcům či studentům uměleckých škol, ale i komukoliv, kdo se o současné umění hlouběji zajímá. “Sympozium nabídne jedinečnou možnost pro osobní setkání, navázání kontaktů a výměnu zkušeností se zahraničními kolegy,” doplňuje Pavel Štorek. Více informací o celém programu i možnost registrace (končí 10. října) najdou zájemci na www.ctyridny.cz.

 

Vstupenky

Vstupenky do Divadla Archa, divadla Ponec a Studia Alta jsou k dostání na pokladně jednotlivých divadel a přes jejich rezervační systémy. Vstupenky do Paláce U Stýblů a ÚLUVu jsou k dostání v místě konání nebo přes online prodej Divadla Archa - http://vstupenky.divadloarcha.cz/.

Více informací a přesný program festivalu na www.ctyridny.cz.

 

Přílohy:

 

Výstava Who is the Director - seznam vystavujících umělců: Anna Hulačová, David Böhm a Jiří Franta, Aleš Novák, Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová, Benedikt Tolar, Daniela Baráčková, Filip Turek, Jan Šerých, Jan Zdvořák, Martin Polák a Lukáš Jasanský, Kateřina Vincourová, Klára Volková, Libor Novotný, Marek Meduna, Mario Chromý, Markéta Magidová, Markéta Othová, Matěj Al-Ali, Milan Houser, Pavla Sceranková, Richard Wiesner, Stanislav Zámečník, Tomáš Vaněk, Václav Girsa, Vendula Chalánková, Jan Vytiska, Jiří Thýn, Ivan Vosecký, Jiří Kovanda, Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo, Tomáš Svoboda, Jiří Černický, Eugenio Percossi, Produkce Aktivit Současnosti (Vít Havránek, Tomáš Vaněk, Jiří Skála) a Markéta Jáchimová.

 

Zahraniční hosté sympozia Czech Crash: Eva Neklyaeva – Baltic Circle Festival FI // Tilmann Broszat – SPIELART DE // Gundega Laivina – Homo Novus Festival LAT // Rainer Hofmann – SPRING Performing Arts Festival NL // Katrien Verwitt – Københavns Internationale Teater DK // Silvia Bottiroli – Santarcangelo dei Teatri IT// Kristof Blom – CAMPO BE // Florian Malzacher – Impulse Theater Biennale DE // Bettina Kogler – WUK performing arts AT // Mark Yeoman – Noorderzon Performing Arts Festival NL // Mikael Aaltonen – Kiasma Museum of Contemporary Art, Kiasma Theatre, Urban Art Festival URB, Moving in November FI // Janez Janša – Maska SI// Zachary Oberzan USA // Joanna Leśnierowska – Stary Browar PL // Fanni Nánay – PLACCC Festival / Artopolis Association HU // Vallejo Gantner – Performance Space 122 USA // Paz Santa Cecilia – La Biennale di Venezia ESP // Myriam Prongué – Pro Helvetia/ Division Théâtre CH // Stephanie Pecourt – Walonie-Bruxeles Theatre-Dance BE // George Skalkogiannis – Memoranda Productions CAN // Kristina Matvienko – Zlata maska RU // Hugo Bergs – TAKT Dommelhof BE // Bush Hartshorn -Dansehallerne DK // Marie Le Sourd – On the Move FR // Judith Blankenberg – Festival De Keuze NL

4+4 DNY V POHYBU

19. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL SOUČASNÉHO UMĚNÍ

10. – 18. října 2014

Palác U Stýblů, Divadlo Archa, Studio Alta, Divadlo Ponec, bývalé Ústředí lidové umělecké výroby na Národní třídě a další netradiční místa

www.ctyridny.cz

 

Partner festivalu: Palác U Stýblů

 

Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hl. m. Praha, Státní fond kultury ČR, Nadace Život umělce, Institut Francais, INTPA, Rakouský kulturní institute, Embassy of Israel,

U.S. Embassy, Goethe Institute, Instituto Cervantes de Praga, Česká centra

Instytut Adama Mickiewicza, Jolly Jack Events, AV Media, ProMoPro, Aero, Světozor

Bio Oko, OP Tiger, Toi Toi

 

Hlavní mediální partner: Radio 1

 

Mediální partneři: Radio Wave, Artmap, lidovky.cz, ČRo Vltava, Earch.cz, Expats.cz, Prague.tv

 

Ve spolupráci: Jednotka/Unit, Divadlo Archa, Ponec, Studio Alta, WD Lux, Meetfactory, Galerie hl.m. Prahy, Alfred ve DvořeTagy: festival


Přidej komentář