Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Pražské HYBERNII vystoupí Moskevské divadlo Sedmé studio

Divadlo Hybernia - Otmorozki (Parchanti)
Divadlo Hybernia - Otmorozki (Parchanti)
23.08.2012 13:43 | redakce ZaKulturou.cz 12. září bude na scéně divadla HYBERNIA uvedena divadelní hra OTMOROZKI (Parchanti) v provedení divadla Sedmé studio (Seďmaja studija) a akademického studia MCHAT v režii legendárního Kirilla Serebrennikova.

Následně 13. září toto představení zahájí 20 Plzeňský festival DIVADLO.

Hra Otmorozki, kterou společně napsali Kirill Serebrennikov a Zachar Prilepin na motivy Prilepinova díla obdivuhodně plasticky a nekompromisně zobrazuje mládež narozenou na konci 80. let — jsou to ti, kteří vycházejí do ulic a celou silou nelítostného mládí volají po svobodě, pravdě a konec konců i po vlasti.
Právě oni jsou označováni jako Otmorozki.

„Divadelní představení je vědomě oproštěno od občanského patosu – je provokativně antispolečenské, antiestetické, pobuřuje nestandartní lexikou a řinčením pouličních zátarasů, které nic a nikoho nezastavují, ale naopak se zdá, že ruší všechny existující zákazy – a to jak fyzické, tak morální. K lecčemu přivyklí evropští diváci při premiéře divadelní hry Otmorozki v Berlíně nepohnutě a konsternovaně sledovali představení, doslova jako ve stavu omráčení. „To přece není možné,“ zašeptal kdosi anglicky,“ uvedl časopis Novoje vremja/New Times.

V roce 2012 představení Otmorozki získalo ruského divadelního Oskara – cenu Zlatá maska za nejlepší dramatickou práci malých forem.

Kirill Serebrennikov se narodil 7. září rolu 1969. Absolvoval Fakultu fyziky na Státní univerzitě v Rostovu na Donu (1992).

Divadelní proslulost mu vynesla režie inscenací: Plastelína (Plastilin) V. Sigareva (v Dramatickém a režijním centru A. Kazanceva a M. Roščina), Polaroidy Marka Ravenhilla (v Divadle A.S. Puškina), Terorismus a V roli oběti bratří Presňakových, Měšťáci podle M. Gorkého, Panstvo Golovlevových M. Saltykova-Ščedrina, Ostrovského Les, M. McDonaghův Pan Polštář, Kiže na motivy povídky J. Tyňanova, Třígrošová opera B. Brechta (Moskevské umělecké divadlo A.P. Čechova), Sladké ptáče mládí T. Williamse, Nahá pionýrka podle předlohy M. Konovalova, „Antonius a Kleopatra“ Verze“ na motivy W. Shakespeara (divadlo Sovremennik), Lermontovův Démon (Divadelní spolek 814), Gogolovy Mrtvé duše (Národní divadlo Lotyšska), Téměř nula podle románové předlohy N. Dubovického (divadlo Olega Tabakova), Otmorozki na motivy díla Z. Prilepina (akademické studio MCHAT).

K. Serebrennikov je nositelem ceny Triumf pro mladé umělce, divadelních cen Čajka, Křišťálová Turandot, ceny Stanislavského a řady filmových cen: Grand Prix na mezinárodním filmovém festivalu v Římě, velká cena na FF ve Varšavě, oceněn byl také na FF v Locarnu.

Režíroval filmy Rostov-papa, Deník zabijáka (Dněvnik ubijcy), Postelové scény (Postělnyje sceny), V roli oběti (Izobražaja žertvu), Den sv. Jiří (Jurjev děň), Zkrat (Korotkoje zamykanije) novela Polibek krevety (Poceluj krevetki).

Od roku 2006 je Serebrennikov jedním z uměleckých vedoucích mezinárodního festivalu Těrritorija. Od r. 2008 vede herecký a režisérský kurz v rámci akademického studia MCHAT. Od r. 2011 je uměleckým šéfem souboru Seďmaja studija a zakladatelem projektu Platforma.

Představení se odehraje v ruském originále s českými titulky. Více informací naleznete na www.festivaldivadlo.cz

Vstupenky můžete zakoupit na pokladně divadla Hybernia, Nam.Republiky 4, Praha 1, tel.22104190420 www.hybernia.eu a v sítich:
http://www.ticketportal.cz/podujatie_search.asp?ID=129927
http://www.ticketstream.cz/czts/site.frame.jsp?thread=

Otmorozki - divadelní představení
Otmorozki - divadelní představení


Tagy: Divadelní představení, Divadlo, Hybernia, Moskevské divadlo, Sedmé studio


Přidej komentář