Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Apollo 11 po padesáti letech opět odstartuje, tentokrát z Prahy

Moon 50
Moon 50
11.07.2019 16:12 | redakce ZaKulturou.cz

Po padesáti letech od prvního letu na měsíc odstartuje Apollo 11 znovu, tentokrát z Žižkovské televizní věže v Praze. Vesmírná loď ožije v sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut za pomoci speciálního videomappingu, který bude věrně kopírovat skutečný začátek letu americké posádky v červenci roku 1969. 

Přistání prvního člověka na Měsíci připomene happening s názvem Moon 50: Zpátky na Měsíc. „V sobotu 20. července ve 22 hodin a 17 minut necháme odstartovat Žižkovskou věž v Praze,” říká autor myšlenky Filip Liška. „Její tubusy mají podobný tvar i rozměry jako původní nosná raketa Apolla 11, se kterou se astronauti vydali k prvnímu přistání 20. července 1969 na povrchu Měsíce,” vysvětluje Liška. Start žižkovské rakety se bude opakovat ve stejný čas také v neděli 21. července.

Blíže než před 50 lety

Pomocí videomappingu se tubus věže promění v raketu Saturn V. „Každý z nás se tak může na chvíli ocitnout dole pod raketou. Ani na mysu Canaveral v Kennedyho vesmírném středisku neměli lidé možnost se k Saturnu V dostat tak blízko,” říká producent akce Marek Vocel ze společnosti MVP events. Návštěvníci happeningu v Praze budou moci prožít a připomenout si celou misi od přípravy přes start, přistání na Měsíci až po splashdown v Tichém oceánu. Součástí programu bude také veřejná projekce filmů a koncert.

Projekt chce mimojiné připomenout, že Česká republika hrála roli významného aktéra při poznávání vesmíru. Dva astronauti z celkem 11 letů měli československé kořeny. Astronaut Eugene Cernan byl posledním člověkem, který na Měsíci stanul. Měl s sebou československou vlajku, kterou při své neoficiální a utajované návštěvě před 45 lety dovezl do vlasti svých rodičů.

Pražský happening je ojedinělou akcí, a to i v celosvětovém měřítku. Vznikl naprosto spontánně, z nadšení několika přátel, kteří chtějí oslavit jedinečnou událost v dějinách lidstva. „První let lidí na Měsíc je historickým milníkem z mnoha pohledů. Byl to významný objevitelský počin, využily se v té době nejpokročilejší technologie, lidé získali vědecký materiál a poznatky. To vše mu dalo celospolečenský význam,“ říká Liška.Moon 50 - Zpátky na Měsíc - PROGRAM: 


17:45 Poslední let Petra Ginze (71 min)


Neuvěřitelný a pohnutý příběh malého židovského kluka, jeho toulání po Měsíci a jeho obrázku, který dnes létá na orbitu
filmová projekce (za vstřícného souhlasu režisérky a producentky paní Sandry Dickson)

19:00 Ze Země na Měsíc a zpátky s Jakubem Kohákem

hosté: Jakub Rozehnal - ředitel Planetária hl.m. Prahy,  prof. Petr Kulhánek - popularizátor astrofyziky, Jan Spratek z Evropské kanceláře pro vzdělávání o vesmíru a další významní hosté  
hudebně doprovází: Pražský filmový orchestr 


22:17 Start obří rakety Saturn 5 

Vypuštění Apolla 11 na objevitelskou pouť vesmírem a následné přistání na Měsíci... 
A to přímo před našimi zraky.
Videomapping na Žižkovské věži

22:30 Noční silent kino


Film: In the Shadow of the Moon (100 min)


Podpora akce


Happening se uskuteční pod záštitou primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba a starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka. Kromě celé řady českých i zahraničních institucí, mezi kterými je například také velvyslanectví USA v Praze nebo Planetárium Praha, ho podpořil také autor návrhu Žižkovské věže, doc.Ing.arch. Václav Aulický. „V roce 1969 mělo u nás také velký význam to, že to byli tenkrát Američané, nikoliv Sověti! Nyní, kdy je to 50 let od tohoto mimořádného úspěchu lidstva, je skutečně nasnadě nějakým neotřelým způsobem tuto událost připomenout,” říká AulickýZe záměru promítání obrazu rakety Saturn a jejího startu na těleso TV věže jsem přímo nadšen a velice ho podporuji,” dodává.  


O projektu:

Cílem tohoto neziskového projektu je nejen připomenutí klíčové události lidských dějin, iniciátoři akce chtějí také inspirovat a vzdělávat mladší cílovou skupinu lidí. U zrodu stáli kromě Filipa Lišky ještě Ondřej Boháč, Marek Vocel, Evžen Hart, Martin Kotas, František Pecháček a Roman Dušek. Formálním organizátorem akce je eventová společnost MVP events. Doprovodné akce představí celý program Apollo od projevu prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1961 až po poslední let na Měsíc v roce 1972.

 

Více informací naleznete na:

Web: https://www.moon50.cz/

Twitter: https://twitter.com/Apollo11_69

Facebook: https://www.facebook.com/zpatkynaMesic

Instagram: https://www.instagram.com/moon50_cz/


Moon 50
Moon 50
Moon 50
Apollo 11
Apollo 11
Apollo 11


Tagy: Apollo 11, Žižkovská věž


Přidej komentář