Magazín kulturního dění v Praze a okolí

ARABFEST 2014 - Dny arabské alternativní kultury v Praze

ARABFEST 2014
ARABFEST 2014
22.04.2014 22:13 | redakce ZaKulturou.cz

 FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY (tzv. Arabfest) se letos kromě Plzně objeví ve velkém také v Praze. Ve dnech 24. až 26. dubna čeká jeho návštěvníky třeba přednáška o arabském punku, workshop arabštiny, výstava mapující arabské graffiti či beseda o roli mladé generace Arabů.

Znáte přísloví o Mohamedovi a hoře? S Arabfestem v Praze to bylo přesně tak: dokončením studií v Plzni a nástupem do práce v Praze jsem nechtěla přijít o možnost podílet se na do té doby primárně plzeňském Arabfestu, a tak jsem si, samozřejmě za obrovské pomoci ostatních, přinesla Arabfest do Prahy!“ říká koordinátorka pražské části festivalu Jitka Fridrichová.

Celou akci odstartuje v Kavárně klubu Cross čtvrteční vernisáž výstavy Káhirský street art, která byla již k vidění během plzeňské části festivalu a kterou je možné ve zkratce nahlédnout i v rámci reportáže České televize (odkaz viz na konci tohoto textu). Vernisáží provede samotná autorka fotografií Kristýna Bartošová.

Výstava se snaží zachytit ohromný rozvoj street artu, který se v ulicích Káhiry jakožto prostředek sebevyjádření projevil po revoluci. Do té doby bylo graffiti a výtvarné pouliční umění v Egyptě téměř neznámé,“ říká fotografka.

Na vernisáž naváže přednáška o arabských karikaturách, která návštěvníkům představí historii, vývoj i současnou situaci umělců, kteří svými díly bojují proti autoritářským vůdcům svých zemí. Čtvrteční den zakončí debata Mladí Arabové: nadějná generace?, kterou posluchače provedou odborníci jako bývalý blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček, analytik Šádí Shanaáh, sociolog Karel Černý, Amani Alawawdeh a Mohamed Hassan.

Animované filmy i punk V lese

Páteční den v kavárně café V lese zahájí promítání krátkých animovaných filmů z libanonského festivalu Beirut Animated. Následovat bude přednáška redaktora magazínu A2 Tomáše Haldy, který pohovoří o fenoménu arabského punku. Na přednášku stylově naváže koncert originální uskupení Restless Leg Syndrome – rakouští dýdžejové netradičně mixující populární libanonské písně s beatovými prvky.

Sobotní odpoledne v kavárně Krásný ztráty začne workshopem arabského jazyka: arabistka Zuzana Nízka a rodilý mluvčí Amr Elbadawy budou zájemce učit základům arabštiny. Následovat bude přednáška zástupkyně pražské Organizace pro pomoc uprchlíkům o situaci v Sýrii, na ni naváže povídání o egyptské kinematografii, kterou představí arabistka Barbora Černá. Po vystoupení profesionální tanečnice Martiny Viewegové a skupiny Tamawi, kteří předvedou umění exotického tance tribal fusion, si festivaloví návštěvníci vyslechnou vyprávění šéfredaktoraTagy: Arabfest, arabská kultura, festival


Přidej komentář