Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Květen v Novoměstské radnici

Novoměstská radnice
Novoměstská radnice
28.04.2014 11:06 | redakce ZaKulturou.cz

Květen v Novoměstské radnici s sebou přináší celou řadu zajímavých kulturních akcí. Budou to především výstavy, těšit se můžete také na řemeslný trh i vyhlášení výsledků soutěže mladých designerů.

VĚŽ

Věž Novoměstské radnice je opět otevřena.

Vyhlídková věž, vysoká téměř 70 m je otevřena od jara do podzimu. Po 221 schodech vystoupíte na její ochoz, kde se můžete pokochat překrásným výhledem na Prahu. V bytě věžníka pod ochozem se nachází naše stálá expozice a ve věžní galerii probíhají po celý rok výstavy.

Otevřeno út – ne 10 – 18 h. vstupné Kč 50,--, snížené Kč 30,--, rodinné Kč 120,--.

STÁLÁ EXPOZICE

Historie Nového Města a Praha panoramatická

Stálou expozici o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Vstupné v ceně vstupenky na věž.

Stálá expozice -  Byt věžníka

Otevřeno: út - ne od 10 do 18 hodin, vstupné v ceně vstupenky na věž

 

KAVÁRNA:

CAFÉ NEUSTADT

V kavárně na Novoměstské radnici se konají zajímavé akce hlavně pro mladé. V souvislosti s projektem kavárníka Ondřeje Kobzy „Piáno na ulici“ je jedno piáno umístěno i na nádvoří NR. Otevřeno denně 8 - 24 hod, vstup z nádvoří NR. Všechny informace o konání akcí na FB stránkách Café Neustadt.

 

  DLOUHODOBÁ VÝSTAVA:

Neviditelná výstava

Výstava se snaží návštěvníkům ukázat svět nevidomých lidí, jaký je život bez smyslu, díky kterému získává člověk nejvíce informací, a to bez zraku. Nezapomenutelná hodina v naprosté tmě s nevidomým průvodcem.

Dlouhodobá výstava otevřena od 1. dubna. 2011 – výstavní prostory II. patro NR

Otevřeno po – pá od 12:00 do 20:00 h, so-ne, svátky od 10:00 do 20:00 hodin, vstupné na tel. č. 777 787 064

 

PROGRAM  - KVĚTEN 2 0 1 4

 

DALŠÍ VÝSTAVY:

Giangi Cornelio - obrazy

Výstava známého italského malíře a designera, původem z Milána /Pavie/, který už skoro 22 let žije v Praze, má název The Soul´s  Noises - Výkřiky Duše a je ukázkou filosoficko - uměleckého směru emocionalismu. Výstava je uváděna jako příspěvek k autorovým 50 - tým narozeninám a koná se pod záštitou Italského kulturního institutu v Praze.

30. 4. – 18. 5. – Galerie věže, otevřeno út – ne od 10:00 do 18:00 hodin, vstup viz věž

 

Jiří Hanibal - MEMENTO (A)MORI

Český malíř žijící ve Francii ve svých kresbách a malbách zkoumá oba póly lidské existence od nejintimnějšího tělesného prožívání až po duchovní náboženské vzepětí. Ústředním motivem je pro něj lidská figura. Poprvé vystaví i novou sérii ilustrací k Erbenově Kytici, ve kterých navazuje na odkaz dekadence a symbolismu.

30. 4. – 1. 6.  –  Galerie v přízemí, otevřeno út – ne od 10:00 do 18:00 h, vstupné 30 Kč.

 

Stopy židovské přítomnosti v Praze 2

Výstava, kterou pořádá Městská část Praha 2, si klade za cíl představit široké veřejnosti vybrané kapitoly z historie městské části spojené s těmi jejími obyvateli, kteří byli židovského vyznání či pocházeli ze židovských rodin nebo byli za židy označeni rasistickými zákony. Jejich příběhy jsou spojeny s historií města Královské Vinohrady, nového a moderního města za hradbami Prahy.

6. 5. - 1. 6. 2014   – Mázhaus, otevřeno denně, od 10:00 do 18:00 hodin, vstup zdarma z nádvoří NR

 

Labyrintem pražského tajemna

Výstava zdrojových obrazových materiálů ke knize Pavla Růta Labyrintem pražského tajemna.

Vystavené materiály mapují jednotlivá uskupení umělců z přelomu století, zaobírajících se náměty na hranici reality a fantaskního světa a pražskou literaturu od druhé poloviny 19. století do 2. světové války. Krom těchto „prvotních“ pramenů pokrývají i „sekundární“ zdroje, tedy knihy reflektující Prahu v daném období. Výstava si vzhledem k omezenému rozsahu nemůže činit nárok na úplnost, představený komplet však nabízí, doufejme, dostatečně reprezentativní sondu do literární a výtvarné podoby fantaskní a romantické Prahy.

20. 5. - 8. 6. 2014  – Galerie věže, otevřeno út - ne 10 - 18 hodin, vstup viz věž

 

Prague Vintage Fair

Prodejní výstava, kterou zaštítila starostka Prahy 2 Jana Černochová, představí originální oděvy a doplňky z období dvacátých až osmdesátých let minulého století, které prokazatelně přežily svou dobu a tuto svou vlastnost mohou přenést i na své nové majitele. Motto akce Be Fair and Dress Up! poukazuje na skutečnost, že koupí vintage nejen investujeme do kvality a historické hodnoty, ale také prokazujeme respekt k životnímu prostředí a lidské práci.

24. 5. - 25. 5. 2014, I. patro NR, Otevírací doba: Vintage 11- 18 h, Vintage Match & Retro Bar so 10:30 – 22 h, ne 10:30 - 19 h, vstupné jednodenní so – předprodej 130 Kč, na místě 200 Kč, ne – předprodej 120 Kč, na místě 180 Kč, GOLD VSTUPENKA so + ne 520 Kč. Bližší info na www.nrpraha.cz

KONCERTY:

Novoměstský letní festival 2014 – Česká hudba a Jazzové inspirace

V letošním roce se bude konat v prostorách Novoměstské radnice již 4. ročník festivalu, širším tématem budou „jazzové inspirace“. Podstatnou součástí koncertů jsou díla českých autorů včetně těch nejnovějších a festival se tak připojuje k celospolečenskému projektu Rok české hudby 2014. Mimořádný koncert „Bravo maestro II.“ bude spojený s představením nového sólového CD Jany Vonáškové Novákové (housle). Klavírní spolupráce Petr Novák, v programu zazní díla J. Brahmse, E. Schulhoffa a J. Nováka.

5. 5. 2014 Velký sál, začátek ve 20 h, vstupné plné 300 Kč, snížené 150 Kč, děti do 15 let zdarma

 

ROMANTICKÝ NOVOMĚSTSKÝ KLAVÍR 2014 – 3. koncert „Z Čech až na konec světa“

Tentokrát zazní – u příležitosti oslav Roku české hudby – ryze český program. Kromě osvědčených dramaturgických es v podobě skladeb Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších bude zařazeno, jako obvykle, i dílo soudobé z tvorby Viktora Kalabise. Společnost nám bude dělat Dvořákovo trio a Junior umělkyní bude špičková mladá pianistka Adéla Donovalová, která je pro velký úspěch v cyklu opakovaným hostem.

13. 5.  Velký sál, začátek v 19 h, vstupné plné 200 Kč, snížené 100 Kč

JAN KUBELÍK - ČARODĚJ HOUSLÍ

Koncert Miroslava Vilímce (housle) a Vladislava Vilímce (klavír) spojený
se křtem CD s historickými nahrávkami slavného houslisty Jana Kubelíka. Společnost Jana Kubelíka uvede nové CD, při příležitosti koncertu bratrů Vilímců, na němž zazní vedle skladeb Františka Bendy (Sonáta A dur) a Josefa Suka (4 kusy) řada kompozic Jana Kubelíka.

20. 5. 2014 Velký sál, začátek v 19 h, vstupné plné 100 Kč, snížené 50 Kč

 

AKCE:

Inspirační fórum Praha 2014

Otevřená platforma pro hledání a promýšlení podstatných témat dneška. Po tři večery se setkejte s výraznými osobnostmi současnosti. Kurátory projektu jsou režisér a producent Filip Remunda a ředitel Ji.hlavy Marek Hovorka. Po třech letech při MFDF Ji.hlava poprvé na jaře v Praze! Vstupné bude upřesněno na www.nrpraha.cz.

12., 14. a 15. 5.  Velký sál. Začátek v 19 h

Velký řemeslný trh „Řemeslo na Novoměstské radnici“

Rozmanité prostory Novoměstské radnice zaplní velký řemeslný trh, který interaktivní formou představí výběr ze současných řemesel v celé jejich šíři. Návštěvníci tak budou mít příležitost seznámit se s živými řemesly a jejich praktickým využitím v dnešní době. Také si budou moci přímo na místě některé činnosti vyzkoušet a zakoupit hotové výrobky od přítomných řemeslníků. Chybět nebude ani lákavé občerstvení po celý den. Trh pořádá Novoměstská radnice, p. o. MČ Prahy 2 a informační portál České řemeslo ve spolupráci s projektem hl. města Prahy "Řemeslo žije".

16 – 17. 5., všechny prostory NR, otevřeno 10 – 18 hod, vstup volný

YOUNG PACKAGE 2014

Slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže pro mladé designéry zaměřené na obalový design. Tématem 19. ročníku bylo „TAKE AWAY“.Jak si s úkolem poradili? Kdo se stal vítězem letošního ročníku? Přijďte se přesvědčit sami a prohlédnout si nejlepší práce, které vybrala odborná mezinárodní porota. Součástí večera bude jednorázová výstava navržená designérem Romanem Kvitou.

30. 5.  Velký sál, začátek v19 h, vstup volný

 Tagy: Novoměstská radnice, Výstava


Přidej komentář