Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nejstarší festival Indie v Praze již po sedmé!

Indický festival v Praze
Indický festival v Praze
10.07.2014 14:34 | redakce ZaKulturou.cz

Již po sedmé se v srdci Evropy bude konat nejstarší festival Indie, Ratha-yatra.
 Okouzlující gejzír chutí, vůní, barev a atmosféry Indie zaplaví centrum Prahy 20.července.
 Vstup na festival je jako vždy zdarma!

Ratha-yatra má své kořeny v indickém městě Purí, kde se poprvé konala již před mnoha tisíci lety, a doslova znamená cesta velkých vozů. Ten je také symbolem této slavnosti – dřevěný, 12 metrů vysoký vůz, bohatě zdobený květinami, na kterém majestátně jedou Božstva Pána Džagannátha, inkarnace Krišny, a Jeho sourozenců. Za veškerou slávou a pestrobarevným veselím se ukrývá hluboký duchovní význam této slavnosti, který tkví v návratu živé bytosti k její duchovní podstatě. Při slavnosti Ratha-yatra tak lidé symbolicky i doslova táhnou Boha zpět do svého srdce.

„Tento festival se posledních 40 let pořádá ve všech metropolích na světě, a proto jsme rádi, že i Praha má ,svouʻ Ratha-yatru“ říká Rádhika Sundarí, jedna z organizátorů Indického festivalu vozů.

„Ratha-yatra má hluboký kulturní, historický a duchovní význam. Každý, kdo se tohoto festivalu účastní, získává nezměrný duchovní prospěch. Proto jsou festivaly Ratha-yatra v Indii navštěvovány více než stovkami tisíců lidí. Příznivost osudu zvláště přivoláte, pokud při průvodu alespoň na chvíli pomůžete táhnout vůz“ dodává Rádhika Sundarí s úsměvem.

 

Asi dvouhodinový průvod s vozem vyrazí na svou pouť ulicemi Prahy ve 12 hodin tentokrát z Můstku na Václavském náměstí. 

Na stejném místě začne v 15 hodin kulturní program. „Letošní ročník má hned několik příjemných překvapení. První je místo konání, což se letos povedlo na Václavském náměstí. Také se nám podařilo získat vzácné hosty. Jedním z nich je Kadamba Kánana Svámí, cestující kazatel a guru dlouhodobě žijící v Indii. A dalšími výjimečnými hosty je mezinárodní, tanečně hudební skupina The Mayapuris, jejíž členové jsou z Indie, Floridy, Brazílie a Švédska“ vysvětluje Rádhika Sundarí a dodává „Návštěvníci se tedy mohou těšit na opravdu bohatý kulturní program plný tance a hudby.“Festivalové městečko bude otevřené po celé nedělní odpoledne. Ožije prodejními stánky s indickou 
módou a dárkovým zbožím, malováním na obličej, indickými pochoutkami nebo výrobky z ekologické farmy Krišnův Dvůr. Pro návštěvníky bude připravena výstava o staroindické védské kultuře a filozofii. Každý bude moci ochutnat indické menu, sestávající hned z několika chodů, které bude rozdáváno zdarma! 
A co dodává hlavní koordinátor festivalu:

„O tomto místě jsme poprvé hovořili a snili před 25 lety na první Ratha-yatře v prvním předrevolučním chrámu ,Na Lanšperkuʻ, kdy jsme se takové myšlence hodně smáli, protože jsme byli obklopeni agenty STB a na veřejnou kulturní činnost to moc nevypadalo.

 

Nicméně Pán Džagannáth je Pán vesmíru, a tak se naše přání a sen stává skutečností.

Naplánujte si proto na toto datum ,Velké Volnoʻ a určitě přijďte!“

Indický festival vozů Ratha-yatra:

 V neděli 20.7.2014 od 12 do 20 hodin

Praha 1, Václavské náměstí - Můstek

Vstup na festival i ochutnávka indického menu zdarma. 

Více informací a fotografií ke stažení:www.ratha-yatra.cz

Tagy: festival


Přidej komentář