Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Příjemné podzimní počasí láká návštěvníky k výstupu na ochoz věže pražské Novoměstské radnice

Věž Novoměstské radnice
Věž Novoměstské radnice
22.10.2018 18:18 | redakce ZaKulturou.cz

Základy Novoměstské radnice letos oslavují 670 let. Reprezentativní architektonicky rozmanité prostory tohoto historického objektu denně ožívají kulturními a společenskými akcemi. Radnice oplývá bohatou historií a právem patří mezi národní kulturní památky, její dominantou je vyhlídková věž. Byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na ochoz vede 221 schodů. Z ptačí perspektivy pohlédnete na věžičky, domy a dvory Nového Města. Uvidíte ale ještě dál, až na Pražský hrad! Takový pohled se vám z jiné pražské věže nenaskytne. Nemusíte se nikterak obávat fyzického vyčerpání z výstupu po tolika schodech, neboť se na chvíli zastavíte v každém patře věže, abyste si prohlédli zblízka její zajímavosti.

Věž byla stavebně upravena v letech 1520 – 1526 a následně 1559 – 1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem. V prvním patře věže je možno nahlédnout do původně gotické kaple, později zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu a zachovala se klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti či vstupní profilovaný portál. Restaurování kaple, které proběhlo na přelomu roku 2016 a 2017, navrátilo stropu a stěnám původní barvy a navíc se opět objevily na stropě symboly čtyř ročních období. Na východní straně věže je umístěn fragment řetězu, který kdysi sloužil k uzavření ulice. Od roku 1760 je zde také zasazen český neboli pražský loket - etalon. 


Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. V bývalém bytě věžníka se nyní nachází stálá expozice o historii Nového Města. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Součástí prohlídky je i návštěva Galerie ve věži, kde jsou instalovány krátkodobé výstavy. Od 4. 10. do 4. 11. hostí tento výstavní prostor expozice Liza Basta - Papoušci a ti ostatní a od 8. do 29. 11. výstava Legendy Gr2.

Věž je otevřena od jara do podzimu od 10 do 18 hodin, pouze v pondělí je zavřeno. Mezi 12. a 13. hodinou je půlhodinová polední pauza. Od jara si mohou nově návštěvníci pořídit i novou cenově výhodnou kombinovanou vstupenku - Town Hall Pass, která zahrnuje nejen návštěvu vyhlídkové věže Novoměstské radnice, ale též návštěvu Staroměstské radnice, platí 3 dny a umožňuje přednostní odbavení. V pokladně věže je možno si zakoupit suvenýry a pohlednice s motivem věže, využít připojení free-wifi a zapsat do návštěvní knihy, jak se jim vyhlídka z věže líbila.

V zimním období je z bezpečnostních důvodů ochoz věže uzavřen. Letos bude vyhlídka otevřena do konce listopadu. Pokud ji navštívit nestihnete, při přízni počasí bude tentokrát otevřeno i 1. a 2. prosince, kdy v prostorách radnice proběhne Novoměstský advent.

http://www.nrpraha.cz/vez/Tagy: Novoměstská radnice, věž


Přidej komentář