Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balet Národního divadla uvede premiéru Causy Carmen

10.06.2008 00:00 | ZaKulturou
Konec divadelní sezony v baletu Národního divadla přinese zbrusu novou premiéru Causa Carmen, která divákům představí dvě rozdílné choreografie současných světových tvůrců. Premiérová představení proběhnou 14. a 15. června 2008.

Tento výjimečný večer otevře choreografie Santa says cut it!, z dílny tvůrčího dua Johana Grebena z Holandska a Uriho Ivgiho z Izraele, jež byla vytvořena speciálně pro balet Národního divadla a bude uvedena ve světové premiéře. Tento tandem má za sebou pěknou řádku velmi kvalitních a osobitých děl pro nejrůznější světová tělesa. Jejich tvůrčí úsilí má kořeny v bouřlivém a dynamickém vývoji současného izraelského tanečního divadla posledních deseti let.

V pořadí druhá choreografie Carmen představí jednoho z nejvýznamnějších tvůrců a novátorů baletu, legendárního švédského choreografa, tanečníka a režiséra Matse Eka, s jehož tvorbou se české publikum bude mít možnost setkat vůbec poprvé. Z bohatého výčtu jeho celovečerních příběhových a rovněž kratších abstraktnějších prací jsme vybrali právě tento titul, zhruba hodinový balet na hudbu Rodiona Ščedrina, který byl vytvořen v roce 1992 pro Cullberg Ballet. Slavný „Mériméeovsko-Bizetovský“ příběh lásky a smrti dostává rukou Matse Eka velmi specifickou podobu. Celkový jevištně-režijní a choreografický tvar nepostrádá nic z toho, co je pro tohoto umělce typické. Bizarní exprese, minimalistické „nic“, ostrá syrovost i jemná lyrika, smysl pro divadelní metaforu, symbol a zkratku. To vše dává dohromady výlučnou „Ekovskou“ poetiku, která nejen sděluje příběh samotný, ale rozeznívá i jakési spodní struny hluboko uvnitř.

I když jsou obě části představení stylově i hudebně zcela odlišné přesto by se měla na určitém tématickém poli, alespoň náznakem, potkat a to jednak v rovině jakéhosi podprahového smyslu, tak v rámci drobnějších aspektů a detailů.


Přidej komentář