Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Belgické rockové duo Black Box Revelation + Eagles of Death Metal v Lucerně

blackb_clanek
12.03.2009 00:00 | ZaKulturou
Tento pátek se v pražském Lucerna Music Baru uskuteční nefalšovaná rock and rollová párty, kdy nám své poslední album s názvem Heart On představí američtí Eagles of Death Metal. Jako support si přivezou belgičany Black Box Revelation, kteří mají našlápnuto k hudební senzaci letošního roku.
Temná magie rock’n’rollu může být praktikována na všemožných místech. Brusel však až dosud žádnými známými jmény neoplýval. Seznamte se s Black Box Revelation, dvojčlenným sexy rockovým hybridem, který se chystá v roce 2009 zanechat na hudební scéně výraznou stopu.
BBR tvoří 19letý Jan Paternoster (kytara, zpěv) a 17letý Dries Von Dijck (bicí). Poslechněte si jejich debutové album „Set Your Head On Fire“ a neuvěříte, že tenhle explozivní kotel funkově punkového blues mají na svědomí pouze dva lidé. Zajděte na některý z jejich koncertů. Poté, co se ujistíte, že vám oči stále slouží, tomu stále nebudete moci uvěřit.
Dvojice teenagerů spustila blues-rockovou bouři ve stylu Nicka Zinnera a Jimmyho Pagea, vše produkované s vtipem a sofistikovaností Jacka Whitea a duší Micka Jaggera. Docela slušná kombinace na dvojici mladíků na hranici plnoletosti.
Náš příběh začíná v roce 2006, kdy tito přátelé, znající se odmalička, společně působili ve své první pořádné kapele The Mighty Generators po boku Janova bratra a dalšího kamaráda. Protože v jejich rodném městě bylo koncertů jako šafránu, nebyl pro ně problém získat dostatek pozornosti a podpory k zúčastnění se největší belgické soutěže kapel Humo’s Rock Rally. Do soutěže vstoupili s velkým odhodláním. Poté, co nahráli demo, zjistili, že jim ve studiu zbývá ještě deset minut času. Jan měl pár skladeb, které se příliš do stylu Mighty Generators nehodily, a tak společně s Driesem během oněch deseti minut nahráli tři písně, ze kterých „Love In Your Head“ přežila dodnes.
Do soutěže nakonec zařadili obě demo nahrávky a ukázalo se, že zatímco Mighty Generators byli vyřazeni už v prvním kole, nové „okleštěné“ složení to dotáhlo až do finále. Bylo zřejmé, co je potřeba udělat. Než aby vyhodili zbylé dva členy, rozhodli se raději sami z Mighty Generators odejít. A touto klikatou cestou se dostala jejich kapela ke svému názvu. Black Box neboli černá skříňka je zařízení z havarovaného letadla, které umožní vyšetřovatelům zjistit, co se stalo. Mighty Generators sice havarovali a shořeli, ale z vraku vzešla nová inspirace. „Podíváte se do černé skříňky a najdete... nás,“ vysvětluje Dries. „A navíc to zní dobře!“
Stříbrná medaile torza původní kapely způsobila menší rozruch. Dvojice se vrátila do studia, kde nahrála několik skladeb. Vzniklo z toho jejich debutové EP „Introducing The Black Box Revelation“, které bylo příznivě přijato kritikou.
Tato zkušenost jim dodala kuráž k další tvorbě. Jejich snahou nebylo získat davy posluchačů za každou cenu, a tak raději důsledně pracovali na vytříbení svého dvoučlenného formátu. Kytaru zapojovali přes baskytarový zesilovač a hráli pořádně tvrdě a hlasitě. Výsledkem bylo něco opravdu speciálního. Brutální řev Black Box Revelation není možné zkrotit, i kdybyste chtěli. Když přišli do studia nahrát své první opravdové album „Set Your Head On Fire“, vše se podařilo na první pokus.
Jan vysvětluje: „Bylo pro nás vzrušující zlepšovat se při hraní na naše nástroje a hrát tak, aby nikomu nic nechybělo – aby prostě lidé neřekli ‚nojo, vždyť tam byli jen dva.‘ Myslím, že se nám to podařilo díky způsobu, jakým hrajeme. Lidé slyší staré skladby společně s novou tvorbou, kousek od všeho. Hodně záleží na tom, jak hrajeme na své nástroje. Vypadá to, jako by se to prostě dělo samo.“
Podíváte-li se do Černé skříňky skutečně pořádně, zjistíte, že uvnitř skutečně není nic menšího než zjevení – revelation. Můžete mít pocit, že něžné White Stripesovské brnkání hlavního singlu „Never Alone, Always Together“ zní jako milostná píseň. A do jisté míry to tak skutečně je, dokud nezjistíte, že se nejedná o vztah dvou milenců, nýbrž dvou hlasů v hlavě schizofrenického protagonisty. Klip režírovaný Jorisem Rabijnsem zobrazuje kapelu hrající na střeše budovy, kde je Jan pronásledovaný zlověstnou ženskou verzí sebe samého, která reprodukuje jeho slova.
Rádiový hit „I Think I Like You“ se zase zabývá rozpolceností postpubertální lásky a „Gravity Blues“ těží ze starého světa psychedelického rocku nové čerstvé kameny.
„Píšu tak trochu o všem,“ rozjímá Jan, „o věcech, které se stávají v mém vlastním životě, někdy o svých fantaziích. Není to tak, že bych otevřeně psal o sobě, ale někdy o sobě píšu v určitých paralelách – pokud se na to podíváte hodně zblízka, pochopíte, co se děje v mé hlavě.“
Poslední kousek skládačky je na svém místě, a tak se můžou oba kluci vrhnout do hraní svých skladeb během mamutího evropského turné v roce 2009, které navazuje na úspěšnou šňůru se spřátelenou belgickou kapelou Deus a mini turné po obou pobřežích Spojených států. Doteď jim jejich elektrizující živá vystoupení získávají nové fanoušky všude, kde se vyskytnou. Jejich cílem není nic menšího než být nositeli života. „V současném světě lidé potřebují něco, co jim dá energii,“ míní Dries. „A přesně to jim chceme dodat.“
Eagles of Death Metal a Black Box Revelation na podium pražského Lucerna Music Baru vstoupí 13.března. Klub bude otevřen od 20:00. Vstupenky jsou k zakoupení v sítích Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal za 350,- Kč + poplatky, na místě pak za 450,- Kč. Předprodej v pokladně Lucerna Music Baru za cenu bez poplatku.
Více info na:
www.myspace.com/blackboxrevelation
www.blackboxrevelation.com
www.eaglesofdeathmetal.com
www.myspace.com/eaglesofdeathmetal
www.musicbar.cz
www.dsmacku.comPřidej komentář