Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Chystá se další ročník festivalu perského tance a mystiky

03.11.2008 00:00 | ZaKulturou
Po loňském úspěšném festivalu Rumi Alive, který se orientoval specificky na dílo J. Rúmího, pořádá letos občanské sdružení Open Field ve dnech 26. listopadu až 6. prosince 2008 další ročník Festivalu perského tance a mystiky Dance Meridian 2008.

Festival Dance Meridian („Taneční poledník") 2008 přináší tři taneční představení a čtyři taneční workshopy s rituálně filosofickou tématikou. Zahájením festivalu budou Perské miniatury (La Fabrika, 26. 11. 2008), taneční zpracování súfijských příběhů inspirovaných knihou Idriese Shaha a perskou poezií, doprovázené originální živou hudbou na různé perkuse, tradiční bubny a nástroje. Sashar Zarif Dance Theatre (Iran/Kan/Jap) představí své neobvyklé taneční projekty Meykhane (České muzeum hudby, 5. 12. 2008) a Sáqí (Na Prádle, 6. 12. 2008). Obě evokativní tapiserie poodhalují metaforické vyjádření pozemské i nadpozemské krásy a moudrosti.

Součástí festivalu budou také čtyři taneční dílny zaměřené na klasické tance Střední Asie (Írán, Afganistán, Uzbekistán, Tádžikistán, Ázerbajdžán), víkendová dílna tvořivé kaligrafie, ve které se propojí pohyb, tah, slovo, báseň a dvě otevřené diskuse na téma Súfismus a mystika s pírem Karimem Zayyani (Irán/Kan), které přiblíží nejen vnitřní smysl súfijských básní, ale i súfismus jako nástroj pro výuku tance a zajímavou perličkou budou jistě zkušenosti charismatického choreografa, tanečníka a etnomuzikologa S. Zarifa s posvátnými rituály střední Asie.


Přidej komentář