Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Cirkus totality konečně v Praze

cirkus_clanek
10.12.2008 00:00 | ZaKulturou
Pilotní projekt Cirkus totality společnosti Opona o.p.s. roztočil svá kola v polovině srpna tohoto roku a zahájil sérii úspěšných zastávek v šesti evropských metropolích. Po Bruselu, Budapešti, Bratislavě, Drážďanech a Varšavě si budou moci i obyvatelé Prahy prohlédnout tematické výstavy a vychutnat divadelní představení a filmové projekce.

Pražský Cirkus totality 2008 zahájí 11. prosince v Literární kavárně v Řetězové ulici divadelní skupina Odnož citacemi z knihy „Mládí Vasila Bilaka“.

Na návštěvníky čeká jedinečná výstava „Revoluční plakáty“ vztahující se k plakátové tvorbě v období Sametové revoluce. Její vernisáž proběhne 16. prosince společně s vernisáží výstavy francouzské ambasády „Podrobena zkoušce světem“ - jedná se o výstavu velkoformátových fotografií doprovázených články z Všeobecné deklarace lidských práv, a to za přítomnosti českých i francouzských politických špiček. Ke shlédnutí budou také filmové projekce trezorových snímků „Naděje“, „Zrada“, „Bezčasí“, střihové dokumenty Pavla Kouteckého „Ó my se máme“ a „Občan Havel“ nebo další výstava „My Underground“.

Vrcholem pilotního projektu Cirkus totality 2008 bude kulturní mix s názvem „Vánoce s undergroundem“. Veřejná vánoční kulturní akce bude připomenutím absurdity komunistického režimu a oslavou nejen vánočních svátků, ale také možnosti života v demokratickém režimu. Na programu bude vernisáž výstavy „My Underground“ za osobní účasti autora Abbé Libánského, promítání cyklu České televize „Teleautomat“, retro módní přehlídka „Móda za oponou“ a celá řada dalších filmových i hudebních lahůdek.

Pilotní projekt Cirkus totality 2008 je jakousi „ochutnávkou“ toho, co společnost Opona o.p.s. připravuje na příští rok v rámci „Oslav 20 let výročí pádu železné opony“. Oslavy budou probíhat po celý rok a zahrnují 5 velkých projektů – Nezapomeň, Cirkus totality 2009 a megakoncerty „Life without barriers“, „20 let bez opony“ a dokumentární cyklus Rozhovory, na kterém se pod patronátem České televize podílí studenti středních škol.Přidej komentář