Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dagmar Pecková zpívá Mahlera

mahler_clanek
15.02.2009 00:00 | ZaKulturou
Jedna z nejlepších českých pěvkyň současnosti, mezzosopranistka Dagmar Pecková, se po dlouhé době představí v Praze v mahlerovském programu. Za doprovodu Pražské komorní filharmonie (PKF) přednese vrcholné skladby Gustava Mahlera pro sólový hlas a orchestr – Písně potulného tovaryše a výběr ze sbírky Chlapcův kouzelný roh.

Koncert se uskuteční ve středu 18. února 2009 v 19.30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

Pod taktovkou renomovaného dirigenta Petra Altrichtera zazní také Mahlerovo Adagietto ze Symfonie č. 5 cis moll a v úvodu koncertu Symfonie č. 7 h moll „Nedokončená“ Franze Schuberta. Večer se tedy ponese v duchu romantismu, raného schubertovského a pozdního mahlerovského.

Poslední volné vstupenky na tento koncert je možné zakoupit v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Krocínova 1, Praha 1 nebo rezervovat telefonicky na čísle 224 232 488.

Dagmar Pecková slaví úspěchy již po mnoho let na předních evropských operních scénách – mj. ve Stuttgartu, Berlíně, Drážďanech, Basileji, Paříži, Hamburku, Londýně či Lausanne. Zároveň je uznávanou interpretkou písňové tvorby, sahající od klasicismu až po díla předních současných skladatelů. Pravidelně vystupuje na koncertních pódiích ve světových metropolích, mezi něž patří Londýn, Vídeň, Oslo, Madrid, Frankfurt, Tel Aviv, Mnichov, Liverpool, Curych a řada dalších. Právě interpretací vokálních děl Gustava Mahlera si získala světové renomé.

„Mahlerova tvorba naprosto dokonale souzní s mými hlasovými možnostmi a navíc má velký citový i filosofický obsah,“ říká Dagmar Pecková o svém nadcházejícím koncertu s Pražskou komorní filharmonií. „Tento orchestr patří k nejlepším a nejspolehlivějším v naší republice a provází velkou část mé kariéry. Mimo jiné jsem s PKF pod vedením Jiřího Bělohlávka natočila dva kompaktní disky s tvorbou Gustava Mahlera.“

Ředitel PKF Radim Otépka při této příležitosti uvedl: „Dagmar Pecková patří k významným a výrazným osobnostem naší umělecké scény, a měla by tedy dostávat co možná největší prostor. Pro dramaturgii večera jsme jí dali zcela volnou ruku. Mahler je vůbec takovým typem hudby, o němž jsme se domnívali, že by se do Cyklu výjimečných projektů, jehož je tento koncert součástí, hodil. Pražská komorní filharmonie slaví v letošním roce 15 let trvání a k tomuto jubileu jsme připravili právě Cyklus výjimečných projektů. Ten bude v březnu završen Beethovenovou Missou solemnis v provedení zakladatele orchestru, dirigenta Jiřího Bělohlávka.“Přidej komentář