Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadelní festival 13+ je tu zejména pro mladé

29.10.2008 00:00 | ZaKulturou
Od 1. do 7. listopadu 2008 bude Divadlo v Dlouhé patřit mladým divákům. V programu Festivalu 13+ se vedle hostitelského divadla objeví řada zajímavých divadelních souborů, ale také koncert, výstava, křest CD a mnohem více. Po loňském nultém ročníku jde o první regulérní ročník, tentokrát navíc ve spolupráci s Divadlem v Celetné.

Všechna festivalová představení jakož i doprovodný program se zaměřují na publikum v teenagerovském věku - od 13, případně od 15 let, což je v domácí divadelně-festivalové nabídce naprostý unikát. Program tvoří kromě dvou inscenací pořádajícího Divadla v Dlouhé (Oněgin byl Rusák a Soudné sestry) především výběr z repertoáru mimopražských divadel.

Vedle groteskní maňasové rakvičkárny o nástrahách života v konzumní společnosti (Domovní requiem brněnského Divadla Líšeň) najdete v programu britskou cool dramatiku (Don Juan v Soho Patrika Marbera v podání ostravského Divadla Petra Bezruče a Pan Polštář Martina McDonagha v podání brněnského Buranteatru) i moderní pojetí jednoho z nejslavnějších románů ruské klasiky - Puškinova Evžena Oněgina (rovněž Divadlo Petra Bezruče). Stejně jako vloni dostanou prostor i studenti DAMU, tentokrát s absolventskou inscenací Velmi společenské tance v režii Jiřího Havelky, který je za tuto svou práci nominován na Cenu Sazky a Divadelních novin. Pestrost festivalové nabídky dotváří inscenace Fucking generation plzeňského seskupení L. S. Věk, která měla velký úspěch na letošním Jiráskově Hronově.

Nejvíce nabitý je zahajovací den - sobota 1. listopadu, kdy po divadelním představení na forbíně (Domovní requiem) následuje ve foyer koncert kapely NightWork, a pak se program přesune do blízké kavárny Merkur, kde proběhne půlhodinová disco punk opera Prokop Diviš (HorrorHuren) a po ní ještě vernisáž obrazů mistra rekvizit Divadla v Dlouhé Davida Deutschy.

V dalších dnech se pak bude hrát dopoledne pro školy, odpoledne pro Klub mladého diváka a večer pro veřejnost, poslední dva dny zároveň v Divadle v Dlouhé i v Divadle v Celetné. Závěrečnou akcí festivalu se stane křest první sady audioknih Terryho Pratchetta, které namluvil Jan Kantůrek (Barva kouzel, Lehké Fantastično a Čaroprávnost) a vydala společnost Headmade.


Přidej komentář