Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo ABC uvede mrazivou komedii Všechno na zahradě

23.10.2008 00:00 | ZaKulturou
V sobotu 25. října uvidí diváci poprvé v divadle ABC hru Edwarda Albeeho Všechno na zahradě v novém překladu Dany Hábové. V hlavních rolích se představí Veronika Gajerová a Aleš Procházka.

Amerického dramatika Edwarda Albeeho, trojnásobného držitele Pulitzerovy ceny, proslavil zejména titul Kdo se bojí Virginie Woolfové, který byl přeložen do desítek jazyků a rovněž převeden do filmové verze s Richardem Burtonem a Elisabeth Taylorovou. Všechno na zahradě byla původně hra irského dramatika Gilese Coopera, poprvé uvedená v roce 1962 v Royal Shakespeare Company v Londýně. Albee ve své adaptaci z roku 1967 vytvořil z Cooperovy frašky nadčasové dílo s výrazným společenským přesahem.

„Téma hry, tedy poukázání na konzumnost dnešní společnosti, ve které se vše podřizuje diktátu peněz a ekonomické prosperitě, je u nás dnes nesmírně aktuální. Dá se dokonce říci, že pro české diváky je dnes hra daleko sdělnější, než v době svého vzniku (naše společnost jakoby se nepoučila dějinami a dorostla k problémům, které trápily Ameriku před čtyřiceti lety,“ říká dramaturg Městských divadel pražských Jiří Janků.

Do rolí ústředního manželského páru Richarda a Jenny obsadil režisér Petr Svojtka Aleše Procházku s Veronikou Gajerovou. Diváci se mohou těšit také na Danu Syslovou na Miroslava Vladyku. V dalších rolích uvidíme Lukáše Příkazkého, Evellyn Pacolákovou, Veroniku Janků, Stanislavu Jachnickou, Jiřího Hánu, Radima Kalvodu a Jana Szymika.


Přidej komentář