Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Komedie uvede premiéru inscenace Karlovo náměstí

03.03.2008 00:00 | ZaKulturou
V pátek 7. března 2008 završí pražské Divadlo Komedie premiérou inscenace s názvem Karlovo náměstí volnou trilogii původních her Davida Jařaba Pražské návštěvy. Základ trilogii dala na podzim roku 2005 spontánně vzniklá autorská inscenace Vodičkova - Lazarská, kterou iniciovala potřeba herců a autora vyprávět o místech, kudy denně procházejí, ale která možná žijí někde pod povrchem vlastním, na první pohled neuchopitelným životem. Již v této době existovala úvaha o pokračování. Spontánní příležitost nastala na podzim roku 2006, kdy bylo nutno nahradit původně plánovaný titul jiným. Tak vznikla hra a inscenace Žižkov. Po premiéře Žižkova již bylo jasné, že volný cyklus bude dál pokračovat. Závěrečným díl trilogie našel své místo na Karlově náměstí.

Základní charakteristikou trilogie je lokalizace děje jednotlivých her do konkrétního místa, ulice či čtvrti Prahy určená jejich názvem. Snahou však není pořídit dokumentární pohled na tato místa, nýbrž jde o potřebu zasadit výrazný příběh do konkrétního prostředí, aby už svým názvem vzbuzoval v divácích zřetelnou představu a pocit. Divákovi je tak nabídnuto vodítko ve způsobu vnímání hry a inscenace. Ve všech případech této trilogie měl každý divadelní text svůj literární předobraz. V případě Vodičkovy – Lazarské to byla apokryfní evangelia, v případě Žižkova dnes již kultovní film německého režiséra Rainera Wernera Fassibindera Katzelmacher a v případě Karlova náměstí se jedná o volnou inspiraci Goethovým Faustem.

Premiéra inscenace Karlovo náměstí proběhne v 19.30 hodin. Nejbližší reprízy proběhnou 9., 17., 18., 26. března, 2., 11., 25. dubna 2008 v 19.30 v 19. dubna od 21.30 hodin.


Přidej komentář