Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Česká taneční platforma začíná tento pátek

tanec-clanek
23.04.2009 00:00 | ZaKulturou
15. ročník festivalu současného tance Česká taneční platforma s letošním podtitulem Tanec Vás neotráví! začíná již tento pátek 24. dubna poctou Evě Černé v díle Orphans, které Karel Vaněk věnuje své zesnulé taneční a životní partnerce. Platforma potrvá symbolicky do Mezinárodního dne tance (středa 29. dubna), kdy na všechny nadšence čekají v pražském divadle Ponec diskuze o tanci a projekce cenami ověnčeného filmu od legendárních DV8 Physical Theatre The Cost of Living a to vše zdarma. Během pěti dnů festivalu budou mít diváci možnost shlédnout to nejzajímavější a nejlepší, co se na scéně současného tance a pohybového divadla u nás událo za poslední rok a to na scéně divadla Ponec, Archy, Duncan Centre a La Fabriky. O podrobném programu se diváci dočtou na www.tanecniplatforma.cz, kde získají i informace o vstupenkách, které rychle ubývají.

Diváci si stále mohou zakoupit vstupenky např. na Lunu Plinu, novou práci předloňské vítězky Ceny SAZKY za „objev v tanci“ Rumunky Ioany Mony Popovici, které zkoumá překvapivé mechanismy lidského chování v okamžicích, kdy nám ztráta něčeho nebo někoho blízkého rozmetá dosavadní jistoty. Návštevníci mají také jedinečnou šanci shlédnout dílo Jozefa Fručka a Lindy Kapetaney Sudden Showers of Silence, které nabízí zajímavé téma - intimní dialog dvou lidí, muže – hrdiny a jeho oddané ženy, kteří ztrácí jeden druhého kvůli válce – v podání, které se inspirovalo čínským bojovým uměním. Českou tvůrčí generaci, mnozí z nich soutěží o prestižní Cenu SAZKY, představí Kateřina Stupecká s dílem Da capo o tom, že rozhodnutí je jen začátek něčeho. Lenka Bartůňková společně s Dorou Hoštovou vyjeli loni na stáž do New Yorku a přivezly svěží choreografii Do světa dvě vytvořenou ze sítí stanic metra, ve kterých se setkáváme s životními příběhy a osudy jiných lidí. Tereza Ondrová si zvolila pro své dílo Jaja a Papus zase téma stáří a posledních nenaplněných přání. Za pozornost jistě stojí v Berlíně žijící choreograf Jiří Bartovanec, který se skrze tanec vrací ke kořenům svého života a to ve třech fázích: narození, dětství a hledání vlastní budoucnosti. V podání DOT 504 soutěží Thomas Steyaert (BE) s Hidden Landscape, s příběhem o dualismu, o našich skrytých tvářích, které ukazujeme v různých situacích.

Na programu platformy se podílela přípravná porota Ceny SAZKY, která každý rok společně se zahraničními odborníky vybírá vítězné dílo stejně jako interpreta, kterému bude udělena cena Tanečník roku. „Letos poprvé je vyhlášena Cena za světelný design a jako každý rok publikum rozhodne, komu půjde Cena diváka. Její vítěz obdrží polovinu tržeb ze všech prodaných vstupenek v Ponci,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK do 24. dubna v divadle Ponec, kde si mohou diváci jako na jediném místě v Praze koupit lístky na všech 10 představení festivalu. V tomto předprodeji poskytujeme slevu 30 Kč na vstupenku z ceny 190 Kč / 120 Kč (studenti, důchodci) a z ceny na představení v divadle Archa 290 Kč / 150 Kč. Lístky na představení konaná v divadle Ponec je možné lístky zakoupit také v Divadle Celetná a v sítích Ticketpro a Ticketstream.

2/2

Festival Česká taneční platforma podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, SAZKA, a.s., Viaperfecta, Radio 1, Tschechienonline, A2, sms.cz, Pressweb, His Voice, Radio Wave, ČRO 3 Vltava, Dance Perfect, Taneční aktuality, Metropolis, Taneční zóna, Provokator, Top report, Právo, Grand Princ, Městská část Prahy 3, Kino Aero a Světozor, Duncan Centre, Divadlo Archa, La Fabrika

Program festivalu

Pá / Fr 24.04. / 20:00 / Ponec
Pocta Černá & Vaněk Dance (CZ/DE): Orphans

So / Sa 25.04. / 18:00 / Ponec
Ioana Mona Popovici (RO) - Úplněk / Luna Plina

So / Sa 25.04. / 20:00 / Archa
RootlessRoot Company / Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GR):
Sudden Showers of Silence

Ne / Su 26.04. / 14:00 / Duncan Centre
Kateřina Stupecká - Da Capo
Lenka Bartůňková / Dora Hoštová – Do světa dvě

Ne / Su 26.04. / 17:00 / La Fabrika
VerTeDance / Tereza Ondrová: Jaja a Papus
Jiří Bartovanec: When my mind is rocking, I know it‘s 7

Ne / Su 26.04. / 20:00 / Ponec
NANOHACH / Nigel Charnock (UK) – Miluj mě

Po / Mo 27.04. / 17:00 / La Fabrika
DOT 504 / Thomas Steyaert (B): Hidden Landscape

Po / Mo 27.04. / 20:00 / Ponec
420PEOPLE / Václav Kuneš: Small Hour + Golden Crock
420PEOPLE / Ohad Naharin (IZR): B/olero

Út / Tu 28.04. / 17:00 / La Fabrika
Adéla Laštovková Stodolová: Malá smrt

Út / Tu 28.04. / 20:00 / Ponec
DOT 504 / Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GR): 100 Wounded Tears

St / We 29.04. / 11 - 14:00 / Ponec
Mezinárodní den tance / vstup volný
11 h diskuze na téma „Český tanec v kontextu Evropy“ se členy české i mezinárodní poroty
13 h projekce tanečního filmu legendárních DV8 Physical Theatre „The Cost od Living“

Kontakt

Zuzana Királyová Jiří Sedlák
Tanec Praha o.s. / divadlo Ponec ArtsMarketing.CZ
tel.: +420 224 817 886, gsm: 608 094 739 gsm: 604 868 914
e-mail: zuzana@tanecpraha.cz e-mail: jiri.sedlak@artsmarketing.cz

www.tanecniplatforma.czPřidej komentář