Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Francouzský cellista Queyras s Pražskou komorní filharmonií

ducros_clanek
23.02.2009 00:00 | ZaKulturou
Významný francouzský violoncellista Jean-Guihen Queyras bude hostem Pražské komorní filharmonie na nadcházejícím koncertě s podtitulem Francouzská pavana, který se uskuteční v neděli 1. března 2009 v Rudolfinu. Jean-Guihen Queyras přednese violloncelový koncert Camilla Saint-Säense. Pod vedením šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši zazní také suita Pelléas a Melisanda a Pavana Gabriela Faurého, Pavana za mrtvou infantku a baletní hudba Má matka husa Maurice Ravela.



Jean-Guihen Queyras je jedním z nejvýraznějších instrumentalistů mladší generace a jeho vystoupení i nahrávky jsou vždy sledovány s velkým zájmem. S Pražskou komorní filharmonií a Jiřím Bělohlávkem spolupracoval již v roce 2005 při nahrávání Dvořákova violoncellového koncertu. Tato nahrávka vyšla u v značky Harmonia Mundi a byla nadšeně přijata mezinárodní kritikou. Pro Harmonii Mundi natočil dále kompletní suity pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha i Benjamina Brittena a řadu komorních skladeb s houslistkou Isabelle Faustovou, klavíristou Alexandrem Melnikovem a dalšími umělci. Jeho nahrávky získaly řadu ocenění včetně prestižního Diapason d‘Or . Ve světových premiérách uvedl violoncellové koncerty soudobých skladatelů Ivana Fedela, Gilberta Amyho a Bruna Mantovaniho. Jako sólista vystupuje s předními světovými tělesy, mezi něž patří londýnský orchestr Philharmonia, Pařížský orchestr, Tokijský symfonický orchestr, Orchestr Tonhalle Curych, Národní velšský orchestr BBC či Státní filharmonický orchestr v Sao Paulu, a spolupracuje s dirigenty Leonardem Slatkinem, Oliverem Knussenem, Heinzem Holligerem, Gerdem Albrechtem, Ivánem Fischerem, Hansem Grafem, Markem Janowskim, Jiřím Bělohlávkem a dalšími. Hraje na vzácný nástroj z roku 1696 z dílny Gioffreda Cappy.



„Program koncertu s podtitulem Francouzská pavana má sevřenou dramaturgii; zazní skladby nejvýznamějších a také nejtypičtějších autorů francouzské hudby konce 19. a počátku 20. století: Camilla Saint-Säense, Gabriela Faurého a Maurice Ravela. Posluchači budou mít také skvělou příležitost sledovat vývoj jejich hudebního jazyka, zajímavostí totiž je, že Saint-Säens byl učitel Faurého a ten zase učitelem Ravelovým,“ řekl o koncertu mluvčí Pražské komorní filharmonie Zbyněk Havránek.



Zbylé vstupenky jsou k dostání v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Krocínova 1, Praha 1. Je možné je rezervovat telefonicky na čísle 224 232 488, e-mailem na pkf@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz.


Přidej komentář