Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Gabriela Demeterová se představí na benefičním koncertě

20.10.2008 00:00 | ZaKulturou
Ve čtvrtek 23. října 2008 se bude v Obecním domě konat Benefiční koncert naší přední houslové virtuózky Gabriely Demeterové, který pořádá nadace Rakovina věc veřejná. Výtěžek z koncertu bude poukázán na konto nadace a bude použit pro výzkum a léčbu nádorových onemocnění.

Gabriela Demeterová jna housle hraje již od svých tří let. Je absolventkou konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. Má za sebou účast na mnoha soutěžích jak u nás, tak v zahraničí, na nichž získala řadu ocenění. V roce 1987 se v Anglii poprvé zúčastnila Mezinárodní soutěže Yehudy Menuhina a jako první Češka zde získala titul finalisty. V roce 1993 pak v této soutěži vyhrála všechny hlavní ceny včetně titulu Absolutní vítěz a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J.S.Bacha. Kromě toho je také držitelkou druhé ceny a laureáta v houslové soutěži Pražského jara 1992 a v letech 1992 a 1993 jí byla udělena prestižní cena „Premiér Prix“ Českého hudebního fondu. Tuto cenu získala za dosažená vítězství a reprezentaci české kultury na světových soutěžích.

V roce 1996 byla nominována na „Talent roku“ ceny časopisu Harmonie a její videoklipy – jako jedny z prvních v oblasti klasické hudby – získaly nominaci a prestižní ocenění „Pecka roku“, jíž každoročně uděluje asociace AČRA. Gabriela Demeterová koncertuje v Evropě, USA, Jižní Americe i v Japonsku. Spolupracuje s významnými dirigenty a tělesy po celém světě.


Přidej komentář