Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hradní stráž zítra oslaví 90 let - Stálá expozice Hradní stráže

straz_clanek
04.12.2008 00:00 | ZaKulturou
Před 90 lety (v prosinci 1918) byla založena Hradní stráž – vojenská jednotka, která je určena ke střežení Pražského hradu, sídla prezidenta republiky.

Hradní stráž si toto výročí zítra připomene několika akcemi. První začne ve 14.00 hodin a bude jí slavnostní nástup Hradní stráže na I. nádvoří. Nástupu se zúčastní i prezident republiky Václav Klaus, který slavnostně odekoruje bojový prapor Hradní stráže svou stuhou.

Druhou akcí bude ve 14.30 slavnostní otevření stálé expozice Hradní stráže v Prašné věži na Pražském hradě. Výstava, která nese podtitul „Od knížecí družiny k Hradní stráži prezidenta“ mapuje historický vývoj i současnost jednotky, která střeží bezpečnost prezidenta republiky.

Výstava, kterou připravila Správa Pražského hradu, Hradní stráž a Vojenský historický ústav, se pro veřejnost otevře v sobotu 6. prosince v 9.00 hodin ráno. Výstava Hradní stráže je v pořadí již třetí stálou expozicí v areálu Pražského hradu.

V pořadí poslední zítřejší akcí bude v 16.00 hodin adventní koncert v Katedrále sv. Víta pořádaný u příležitosti 90. výročí založení Hradní stráže. Nad koncertem převzala patronát manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová, která se koncertu osobně zúčastní.


Přidej komentář