Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jan Tříska opět zazáří na Letních shakespearovských slavnostech

01.08.2008 00:00 | ZaKulturou
Od 1. do 14. srpna 2008 rozšíří pražský program Letních shakespearovských slavností Bouře. Nejvýznamnější hra Shakespearova pozdního období, v níž dramatik bilancuje svůj život i tvorbu, stojí za vidění už kvůli výkonu Jana Třísky. Po výtečné kreaci ve slavném Králi Learovi se Jan Tříska už loni na Shakespearovské slavnosti loni vrátil – ne ovšem jako král, ale jako otrok Kaliban, prostoduchý divoch a dítě přírody, „obluda“, „netvor“ a „pihovatá zrůda“, jehož teprve civilizovaný šlechtic Prospero a jeho dcera Miranda naučili lidskou řeč.

V hlavní roli milánského vévody Prospera se střídá Dušan Jamrich a Emil Horváth. Krásnou a nevinnou Mirandu, Prosperovu dceru, ztvární Zuzana Kajnarová (alternuje Antonie Talacková), v dalších rolích uvidíme Adriana Jastrabana, Martina Pechláta, Pavla Kikinčuka, Ondřeje Pavelku, Filipa Čapku a jiné. Hra je uváděna v překladu Martina Hilského a Lubomíra Feldeka. Režie se ujal Jakub Korčák. Renomovaný divadelník působící hlavně v Brně je shodou okolností Třískovým synovcem. „Bouře je krásná hra se silnou poezií,“ říká Jakub Korčák.

Podstatnou úlohu v inscenaci hraje scéna Jaroslava Maliny, evokující loď na rozbouřeném moři i pustý ostrov, renesancí a orientem inspirované kostýmy Zuzany Ježkové a hudba Zbyňka Matějů.


Přidej komentář