Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Komorní galerie fotografie připomíná dílo Pavla Jasanského

06.02.2008 00:00 | ZaKulturou
Komorní galerie Domu fotografie Josefa Sudka v Praze 1 přichystala výstavu k příležitosti letošního životního jubilea známého českého fotografa Pavla Jasanského. Ten se po celý život věnuje profesionálně fotografii. Převážně pak jejímu užití v grafickém designu – pro potřeby propagace a reklamy - a ve výtvarné tvorbě, a to včetně audiovizuálních programů.

Současnou výstavou se Pavel Jasanský vrací ke svému poslednímu rozsáhlému dokumentaristickému cyklu z druhé poloviny osmdesátých let nazvanému Nová krajina, noví obyvatelé. Ten je doplněn o dosud méně známý cyklus Nezávislý život, v němž na počátku tohoto století převážně v San Franciscu dokumentoval americké metody péče o duševně i tělesně postižené lidi spolu s možnostmi jejich včleňování do společnosti.

Oba cykly pak spojuje absurdita pohledu na svět, v němž dnes žijeme, a absurdita individuálního lidského údělu postiženého člověka. Zatímco v prvním případě jsme šokováni stále se prohlubující virtualitou tohoto pohledu, ve druhém případě nás nedobrovolný handicap lidí naopak pozitivně motivuje jejich energií a vůlí jej překonávat.

Výstava potrvá do 9. března 2008.Přidej komentář