Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Labutí jezero v Národním

balet_clanek
08.02.2009 00:00 | ZaKulturou
Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům a bezesporu představuje základní kámen repertoáru všech velkých baletních souborů kdekoli na světě, Národní divadlo nevyjímaje. Navíc je to právě pražské Národní divadlo, které má historicky z mnoha důvodů k tomuto dílu a i k jeho „otci“ P. I. Čajkovskému velmi úzký vztah. Po třinácti letech od premiéry poslední verze inscenačního týmu Erich Walter – Růžena Mazalová – Vlastimil Harapes, se tento klenot klasického baletu objeví na naší scéně v novém „kabátě“. Jeho „krejčím“ bude tentokrát dlouholetý první sólista Dánského královského baletu, hostující hvězda mnoha evropských i světových scén, pedagog, choreograf a současný umělecký šéf Finského národního baletu Kenneth Greve.
Půjde o tradiční klasickou verzi čerpající a opírající se o odkaz Mariuse Petipy a Lva Ivanova, ale pochopitelně s názorem a choreograficko-divadelním pohledem začátku 21. století. Na druhou stranu je snahou celého inscenačního týmu se co nejvíce přiblížit původní literárně-hudební předloze, psychologii postav, vztahů a zvláštnímu charakteru a esenci tohoto velkého díla.
Labutí jezero je především pohádkou o lásce. O lásce, jíž stojí v cestě zakletí, které jen pravda a skutečný cit mohou zlomit proto, aby se naplnila. O lásce, která představuje to nejsilnější a nejkrásnější, co člověk dokáže cítit a tvořit, která však rovněž s sebou nese oběť a bolest. O lásce, se kterou kráčí ruku v ruce smrt. O lásce, v rámci níž se odehrává nekonečný boj dobra a zla.

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893)
Choreografie a režie: Kenneth Greve podle L. Ivanova a M. Petipy
Asistenti choreografie: Ingrid Němečková, Michaela Černá, Nelly Danko, Marie Hybešová, Igor Žukov
Scéna a kostýmy: Karin Betz
Světelný design: Pavel Kremlík
Video: Jouka Valkama

Dirigent: Sergej Poluektov
Hraje orchestr Národního divadla

Tančí sólisté a soubor baletu ND

I. premiéra 12. února 2009 v Národním divadle
II. premiéra 13. února 2009 v Národním divadle
Reprízy: 17., 18., 20. a 23. 2., 11. a 12. 3., 22. 4. 2009Přidej komentář