Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Letošní ročník festivalu Letní Letná ve znamení výšek

08.08.2008 00:00 | ZaKulturou
Letošní ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který proběhne od 20. srpna do 2. září 2008, představí kromě mnoha dalších několik špičkových souborů, které pracují s akrobacií ve výškách. Hvězdou prvního týdne se stane francouzský soubor Cie Moglice – Von Verx s představením I look up, I look down, v němž dvě absolventky proslulé cirkusové školy Centre National des Arts du Cirque ve francouzském Châlons-en-Champagne předvádí akrobacii a tanec na čtyři metry vysokém kovovém kvádru, respektive jeho jedné svislé stěně.

„Výškovou“ štafetu před polovinou festivalu převezme česko-francouzský soubor Décalages založený Seiline Vallée a Salvim Salvatore v roce 2007. Jejich představení Posedlost kombinuje prvky divadla, tance a vzdušné akrobacie na provazové stěně. Vyvrcholením programu celého festivalu se v jeho druhé polovině stane francouzský soubor Les Colporteurs, který do České republiky přijede vůbec poprvé a který patří k nejžádanějším novým cirkusům současnosti. Ve vlastním chapiteau pro 450 diváků uvede šestkrát představení Le fil sous la neige (Drát pod sněhem), které je založeno na mistrovské akrobacii na visutém laně, respektive ocelových lancích o průměru pouhých 12 milimetrů napjatých ve výšce 70 centimetrů až šest metrů nad zemí.

Kromě těchto souborů nabídne Letní Letná tradiční maratón pohádek až pětkrát denně, představení pro dospělé a koncertů. K velkým zvláštnostem bude patřit hostování španělského kočovného divadla Escarlata Circus pro 80 diváků nebo venezuelského souboru Primate s představením, které kombinuje divadlo, tanec, cirkus a hudbu – především bubnování a vyluzování zvuků na nejrůznější předměty – sudy, popelnice, dřezy, sklenice a také vlastní těla muzikantů. V druhé polovině zpestří krátkými etudami úvod vybraných představení australská loutkářka a performerka Megan Cameron.

Celkově se Letní Letné zúčastní přes 30 divadel, které uvedou přes neuvěřitelných 90 představení. Festival rozprostře svůj svět z větších či menších cirkusových a divadelních stanů na tradičním místě u Hanavského pavilonu a Kramářovy vily nedaleko zastávky Chotkovy sady. Po celý den zde bude otevřen Kafé a bar Čistá krása. Děti si budou moci zdarma malovat, vyrobit masku nebo vyzkoušet žonglování. Vstupenky na všechna představení budou k dostání na místě od 18. srpna, jejich cena sahá od 60 Kč (dětská) do 490 Kč (Les Colporteurs).


Přidej komentář