Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Letošní ročník slavností staré hudby ponese podtitul Harmonie národů

09.06.2008 00:00 | ZaKulturou
Devátý ročník Letních slavností staré hudby představí vynikající interprety z celé Evropy, kteří budou od 17. července do 17. srpna 2008 prezentovat hudební odkazy svých zemí. Harmonie národů - jak zní podtitul letošního ročníku - rozezní překrásné historické prostory Prahy a poodhalí zajímavé hudební souvislosti napříč starým kontinentem.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například Letohrádek Hvězda či Letní refektář Strahovského kláštera.

Na bohatě prostřené hudební tabuli bude mnoho příchutí, dominantní bude ta francouzská. V Trojském zámku zazní sonáty a kantáty od Maraise, Couperina a Rameaua v podání souboru Stradivaria v čele s houslistou Danielem Cuillerem a tenoristou Jeffrey Thompsonem. A co skrývá Cestopis tanečního mistra? Tanečnice a choreografka Gudrun Skamletz ve spolupráci s domácím souborem Collegium Marianum oživí nejen balety evropských dvorů, ale i mnohé cizokrajné tance jako např. neapolskou tarantellu či madridské fandango. Třetí z francouzských večerů je zároveň jedním z vrcholů festivalu vůbec. Bude totiž uvedena Moličrova komedie Lékařem proti své vůli ve Státní opeře. Francouzská divadelní společnost La Fabrique ŕ théâtre v režii Jeana-Denise Monoryho zrekonstruuje propracovaný barokní teátr, plný sugestivní síly.

Druhou festivalovou řadu uvede rakouský ansámbl moderntimes_1800 s kvintety Mozarta a Haydna v rokokovém sále dobříšského zámku. Zvonohru pražské Lorety spolu s historickými varhanami rozezní Boudewijn Zwart z Nizozemí. Vlámský vánek souboru Oltremontano s tenoristou Charlesem Danielsem přinese skladby raně barokních mistrů a sametovou barvu historického klarinetu a chalumeau zase nabídne Christian Leitherer a soubor Crescendo Barock-ensemble. V kaleidoskopu evropské harmonie národů nebude chybět ani temperamentní španělská hudba či vokální hudba z časů krále Matyáše Korvína.

Závěr festivalu bude patřit Janu Dismasi Zelenkovi. V jeho lamentacích a áriích zazáří jeden z neslavnějších současných kontratenoristů, Francouz Philippe Jaroussky, jehož bravurní technika a lyrický soprán fascinuje široké vrstvy posluchačů bez rozdílu věku. Doprovodí jej orchestr Musica Florea.


Přidej komentář