Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Muzeum českého kubismu se opět otevře veřejnosti

15.02.2008 00:00 | ZaKulturou
V listopadu loňského roku byla z důvodu instalace nového klimatizačního zařízení uzavřena stálá expozice kubismu v Domě U Černé Matky Boží. V úterý 19. února 2008 se opět otevře. Milovníci českého kubismu tak budou moci opět obdivovat díla významných českých umělců Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály a mnoha dalších. Díky nově instalované klimatizaci v expozici již nehrozí dlouhodobé uzavírání expozice z důvodu nepříznivých klimatických podmínek.

Expozice českého kubismu, prezentovaná ve druhém a třetím poschodí domu U Černé Matky Boží, je zaměřena na období let 1910 až 1919, tj. na nejvýznamnější etapu kubismu v českých zemích. Malířství je zastoupeno díly Emila Filly, Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína, tvorba sochařská plastikami Otto Gutfreunda.

Kolekce obrazů a plastik byla vybrána ze sbírkových fondů Národní galerie v Praze a doplněna řadou výpůjček z galerií mimopražských i ze soukromých sbírek. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zapůjčilo solitérní kusy nábytku, realizovaného podle návrhů architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. Jejich architektonickou tvorbu, doplněnou o doklady architektury Josefa Chochola, dokumentuje řada fotografií a dva modely: Gočárova domu U Černé Matky Boží a Chocholova nájemního obytného domu v Neklanově ulici.


Přidej komentář