Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Hradčanském náměstí se otevírá expozice historických kočárků

03.11.2008 00:00 | ZaKulturou
V Praze bude k vidění ojedinělá výstava historických kočárků a panenek sběratelky Věry Čížkové. Expozice bude umístěna v Martinickém paláci na Hradčanské náměstí od 6. listopadu 2008.

V kočárcích, které jsou dokonale řemeslně zpracované a vyrobené za použití různých materiálů, se odráží doba jejich vzniku. Paní Věra Čížková propadla nejen jejich kouzlu, neboť se jedná svým způsobem o umělecká díla, ale také jim vrací jejich původní krásu. Na výstavě jsou k vidění nejen renovované dětské kočárky, ale i tzv. loutkové tedy kočárky pro panenky. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout pokojíčky pro panenky, dětské šicí stroje a další dobové doplňky.

Exponáty nabízí průřez léty 1880 až 1980 a jsou řazeny dle historického vývoje. Z velké části jsou zde zastoupeny kočárky devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Vidět můžete, jak kočárky loutkové určené pro panenky, tak kočárky dětské. Nedílnou součástí výstavy kočárků jsou též panenky, pokojíčky a dobové hračky, které jsou umístěné ve vitrínách. Návštěvníkům bude poskytnut odborný výklad průvodcem. Děti se mohou zapojit do výtvarné soutěže, jejíž výherce bude odměněn při vánočním slosování kočárkem a dárky od sponzorů.


Přidej komentář