Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nová výstava se věnuje fenoménu chataření a chalupaření

24.05.2007 00:00 | ZaKulturou
Druhé bydlení v Česku - chataření a chalupaření v proměnách generací, tak se jmenuje výstava, kterou můžete od pátku 25. května do 20. října 2007 navštívit v prostorách Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty UK na Albertově v Praze 2. Otevřena bude každý všední den od 9 do 17 hodin a vstup je volný.

Výstava představuje fenomén druhého bydlení, které zahrnuje chataření, chalupaření, rekreační bydlení a všechny sociální jevy s tím spojené. Chataření, jehož kořeny sahají až k trampingu v dobách první republiky, dosáhlo nebývalého rozvoje v normalizační době. Chalupaření se podílelo na záchraně našich venkovských sídel nejen po odsunu obyvatelstva po 2. světové válce, ale i po odlivu venkovského obyvatelstva do měst za prací v 60. až 70. letech. Výstava zachycuje i změny na přelomu tisíciletí - období, kdy se senioři i mladé rodiny stěhují do chatařských a chalupářských oblastí natrvalo a v horských a podhorských oblastech vznikají netradiční sídliště rekreačních bytů či domků pro domácí i zahraniční klientelu, toužící po aktivním odpočinku v atraktivním prostředí.

Výsledky dlouholetého výzkumu týmu geografů jsou představeny formou obrázků, map a grafů doplněných vysvětlujícími krátkými texty a především dobovými i současnými fotografiemi. Výstavě dominuje výběr z díla sochařky a fotografky Veroniky Zapletalové, která fenomén českého chataření již v minulosti úspěšně představovala, jak na východ od našich hranic například v Izraeli, tak i ve vzdálené Brazílii.



Přidej komentář