Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Novoměstská radnice v Praze: Výstava Jak se točí FIMFÁRUM

fimfarum_clanek
03.12.2008 00:00 | ZaKulturou

10. prosince bude v prostorách Novoměstské radnice v Praze slavnostně zahájena výstava loutek, rekvizit, dekorací a dalších zajímavostí souvisejících s natáčením animovaných filmů na motivy pohádek Jana Wericha Fimfárum.

Návštěvník se seznámí nejen s technickými návrhy, které vzniku loutky předcházejí, pozná i jak vznikají některé trikové záběry s pomocí klíčovacího pozadí, ale také si bude moci vyzkoušet, jak se dnes s pomocí počítače natáčí klasické animované filmy metodou tradiční pookénkové animace. V rámci výstavy jsou totiž připravovány animátorské dílny pro školy a organizované skupinky zájemců, ve kterých pod vedením animátorů Fimfára poznají nejen různé animační techniky, ale budou si moci i v krátkosti možnosti animace vyzkoušet.

Záměrem autorů výstavy je přiblížit tradiční formu loutkové animace, která je pro českou animovanou tvorbu charakteristická. Chceme zároveň ukázat kolik práce a zručnosti se za výrobou animovaného filmu skrývá i to, že v Čechách stále ještě existuje okruh lidí, kteří tyto znalosti ovládají.

Na výstavě budou k vidění i loutky a scény z nového animovaného filmu „Fimfárum - do třetice všeho dobrého“. Konkrétně z nové pohádky „O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl tři syny“, kterou v současnosti dokončila režisérka Vlasta Pospíšilová. Další dvě pohádky momentálně připravují mladí režiséři Kristina Dufková a David Súkup. Film by měl vstoupit do českých kin v roce 2010 a završit tak filmovou fimfárovskou trilogii.

V době konání výstavy bude možné zakoupit výše zmíněné filmy a další tituly na DVD vydavatelství Země pohádek, knihu Fimfárum Jana Wericha nakladatelství Albatros a audio nahrávky pohádek vydavatelství Supraphon.

Podívejte se také na www.fimfarum.czPřidej komentář