Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Palác Akropolis a Spitfire company uvedou novou inscenaci

chaplin_clanek
15.02.2009 00:00 | ZaKulturou
16. února od 20 h uvede divadelní soubor Spitfire Company v Paláci Akropolis premiéru inscenace Chaplinův Proces v režii Miřenky Čechové. Existenciální pohybová groteska, která nachází spojení mezi dvěma velikány minulého století, Franzem Kafkou a Charlie Chaplinem, se odehraje za doprovodu punk-rockové hudby, jejímž autorem je dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jan Kučera.
Josef K., vláčený Kafkovým Procesem, coby předobraz kohokoliv z nás, jenž může být pozřen systémem, je v inscenaci Spitfire Company vystřídán jakýmsi Everymanem, v němž postupně začneme objevovat Chaplinovy rysy. Spořádaného člověka nahradí anarchista, slepou důvěru v právo – realita. Jednou skeptická, jindy idealistická.
Chaplin pochopitelně nebyl náhodnou volbou. Jeho život i tvorba se denně jakékoliv systematizaci vzpouzely. „O příbuznosti obou mužů mluvil minulý rok také nositel Nobelovy ceny za literaturu Jean-Marie Gustave Le Clézio,“ říká dramaturg inscenace Adam Renč. V eseji Stromy v lese paradoxů, přednesené při předávání cen ve Švédsku, mimo jiné řekl, že absurdita světa dostala svůj výraz v Procesu anebo ve filmech Charlieho Chaplina.
Představení vzniklo v produkci a z prostředků Paláce Akropolis; jedná se tak o další divadelní hru, kterou tento žižkovský multikulturní prostor zprodukoval a kterou bude na svém programu pravidelně uvádět. Autorkou scény a kostýmů je Michaela Hořejší, jež pravidelně spolupracuje například s Janem A. Pitínským či Ivanem Rajmontem a v současnosti spolupracuje na vzniku divadelní hry ve verších Michala Horáčka KUDYKAM.
Spitfire Company vznikla v roce 2007 a zajímá ji obraz člověka v mezní situaci, který přes všechnu tíseň nachází odvahu k revoltě a k vykročení ke svobodě. Na první místo staví vztah k divákovi, experimentuje s možnostmi, jak docílit sounáležitosti mezi všemi aktéry umělecké události. Chaplinův Proces je čtvrtým celovečerním představením skupiny, se kterou Palác Akropolis začal spolupracovat na počátku minulého roku.Přidej komentář