Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Praha 6 pořádá komorní festival Magických osm v české historii 20. století

24.01.2008 00:00 | ZaKulturou
Česká historie, zejména dvacátého století, je poznamenána nadějnými i truchlivými událostmi, které přicházeli velmi často, když se na konci letopočtu objevovala osmička. Městská část Praha 6 proto ve spolupráci s kinem Ořechovka připravila komorní festival Magických osm v české historii 20. století. Celodenní promítání filmů pro veřejnost bude probíhat v kině Ořechovka od soboty 26. ledna do úterý 29. ledna 2008. V pondělí a v úterý bude dopolední program zaměřený především pro školy, odpoledne a večer pak pro širokou veřejnost.

A co bude k vidění? Především filmy, které se obsahem váží k příslušným historickým mezníkům nebo vznikaly v době prezentovaných událostí. Na programu budou jak dokumentární filmy a sestřihy filmových žurnálů, tak hrané filmy. Můžeme se těšit například na dokumenty Dějiny na osm, Jan Masaryk, Mnichov 1938 a další. V sekci hraných filmů je v nabídce festivalu adaptace Žertu Milana Kundery, tristní ukázky totalitní kinematografie Tobě hrana zvonit nebude nebo Vítězný lid, ale také reflexe vzniku Československa jako Třetí rota či Hvězda zvaná Pelyněk.

Filmový program doplní úvody historiků, panelové diskuse a výstava ve předsálí kina, která představí dobový kreslený humor a plakáty.


Přidej komentář