Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražská komorní filharmonie zahájí oslavy 90. výročí vzniku republiky

29.08.2008 00:00 | ZaKulturou
Španělským sálem Pražského hradu bude opět znít symfonická hudba. Stane se tak ve čtvrtek 4. září 2008, kdy zde Pražská komorní filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka provede díla Antonína Dvořáka, Eugena Suchoně a Bedřicha Smetany. Koncert zahájí Oslavy 90. výročí vzniku republiky na Pražském hradě.

Program koncertu je proto složen z děl, která akcentují česko-slovenskou státnost. Legendy Antonína Dvořáka, které nejsou příliš často uváděné, se pojí s dobou českého národního obrození. Autor Serenády pro smyčcový orchestr, Eugen Suchoň, položil základy moderní slovenské hudby a je také autorem slovenské opery. Ve druhé půlce večera zazní orchestrální části z opery Prodaná nevěsta od zakladatele české hudební tradice Bedřicha Smetany.

V rámci oslav 90. výročí se dále na Pražském hradě uskuteční koncert Slovenské filharmonie a budou otevřeny tři výstavy, a to Československá legie v Rusku 1914 – 1920, 28. říjen v paměti Hradu a Slovenský obraz (Anti-obraz). Oslavy vyvrcholí v prosinci 2008, kdy bude v Prašné věži zahájen provoz expozice Hradní stráže, která bude po Příběhu Pražského hradu a Obrazárně Pražského hradu již třetí stálou expozicí.


Přidej komentář