Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské znění představí představí esa alikvótního zpěvu

01.09.2008 00:00 | ZaKulturou
Festival Pražské Znění je již tradičním místem setkání zájemců o alikvotní nebo také harmonický zpěv. Letošní ročník obsazením největších světových alikvotních es aspiruje na mimořádnou alternativní hudební událost roku. Proběhne ve dnech 12. až 14. září 2008.

Všichni, kdo mají chuť na chvíli zvolnit tempo a vychutnat si příjemné chvíle s autentickou a osobitou hudbou, mají šanci. Je pro ně připravena série ojedinělých koncertů, které se uskuteční v historických prostorách Novoměstské radnice na Praze 2. Program festivalu doplní také hudební workshopy a dílny. Možnost nahlédnout do dílen největších světových mistrů alikvotního zpěvu má tak každý zájemce o zpěv a zvuk jako takový.

Ve čtyřech festivalových koncertech se představí vynikající švýcarská skupina "Stimmhorn" v obsazení Christian Zehnder, Balthasar Streiff, která svým vystoupením, postaví alikvotní zpěv do trochu jiného světla. Významným hostem festivalu se letos opět stane německý alikvotní zpěvák Wolfgang Saus, legenda harmonického zpěvu David Hykes v doprovodu perkussisty a jazzmana Alana Vitouše, Igor Angelov a mužský vokální ansámbl Polyphonion, mongolská skupina Hosoo&Transmongolia a německá intuitivní zpěvačka Regina Lindinger. Alikvotním dialogem zahájí festival v pátek duo "Vola voce" (žačka indického Svámí Sri Sai Kaleshwary Claudiha Gayatri Matussek a bonnský alikvotní zpěvák a sbormistr Lothar Berger).

A co je to vlastně alikvotní zpěv? Unikátní hlasová technika vychází z prastarého způsobu zpěvu, který hraje dodnes v některých zemích důležitou roli při předávání příběhů. Je živý například v Mongolsku, Tuvě nebo Tibetu. Jeho kořeny najdeme v mnoha kulturách po celém světě - od staré tradice Mongolska, Arábie, Afriky, Mexika přes židovskou kabalistickou tradici až po křesťanství s jeho gregoriánským chorálem nebo posvátný zpěv a modlitby tibetských mnichů.


Přidej komentář