Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Přelom listopadu a prosince bude patřit jazzu

24.11.2008 00:00 | ZaKulturou
Letošní závěr podzimu bude v Praze již tradičně ve znamení jazzu – uskuteční se zde 32. ročník nejstaršího mezinárodního jazzového festivalu. Konat se bude ve dnech 24. listopadu až 5. prosince 2008 ve 4 známých kulturních stáncích Prahy: Reduta Jazz Club, Retro Music Hall, Rock Café a Kostel u Salvátora. Hlavní hvězdou letošního ročníku je nejhlasitější, nejrychlejší, zvukově nejkřiklavější a nejsehranější dechovka na světě, která dnes patří k nejvýznamnějším balkánským skupinám – King Naat Veliov & The Original Kočani Orkestra z Makedonie!

Kočani Orkestar hrají tzv. "romskou orientalní muziku", která hraje funkové balkánské rytmy. Obsahuje daleko silnější vlivy z Turecka a dalších východních zemí než ostatní balkánské styly. Sestavu Kočani Orkestaru tvoří trumpety, kornet a saxofon, klarinet, barytony, tuby, harmonika a velký buben tapan, který alternuje s darabukou. Jejich hudba je směsí mohutných zvuků dechových nástrojů, turecko-bulharských rytmů a východních sól, která jsou zároveň mistrovská, brilantní a divoká. Kočani Orkestra slavnostně otevírá celý program festivalu v pondělí 24. listopadu od 20 hodin ve vysočanské Retro Music Hall.

Festival dále představí nejen umělce hrající jazz, ale na své si přijdou i zastánci dalších hudebních stylů, jako jsou například Blues, černošské Gospely či cikánské rytmy. Reduta Jazz Club nabídne bohatý program českých jazzových špiček i mnoho zajímavých zahraničních hostů, Kostel u Salvátora nabídne koncert jednoho z nejslavnějších gospelových zpěváků na světě Cedrica Shannona Rivese a jeho soubor High Praise Gospel Singers (USA). V Rock Café se představí bulharský folklór, s jemným nádechem a inspirací v jazzu v podání Theodosii Spassova. Pro Thedosii Spassova a jeho trio nexestují žádné hudební žánrové hranice - v Bulharsku jeden z nejznámnějších a ve světě nejuznávanějších umělců přiveze do Praze i svou chromatickou píšťalu zvanou kaval. Jeho koncert si můžete vychutnat 27.listopadu v Rock Café.


Přidej komentář