Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ruská kultovní skupina DEREVO v Paláci Akropolis

derevo_clanek
04.01.2009 00:00 | ZaKulturou
ANTON ADASSINSKY SLEZL ZE „STROMU“


Ruská kultovní skupina DEREVO přiveze 5. ledna 2009 do Paláce Akropolis novoroční překvapení v podobě strhující hudební performance. Během ní vystoupí lídr divadelní skupiny DEREVO Anton Adassinsky spolu s hudebníky ze Sankt Petěrburku (Positive Band) a s herci.

Adassinsky prostřednictvím originálního hudebního projevu zpívá a říká to, co nemohl vyjádřit tancem a tělem. Uslyšíte sudy, lékařské nástroje, stařičké kytary i elektroniku a také příběhy a písně Antona Adassinského.

Neobyčejný hudební styl Positive Bandu nedokázali po úspěšné ruské premiéře zařadit ani kritikové. Vystoupení popsali například slovy jako „To je hudba! A ne jednoduchá. Zdá se, že objevili novou stránku v zaprášené knihovně současného rokenrolu“ anebo „Kde ses doteď schovával, Positive Bande?
Nahá těla a oholené hlavy členů divadla DEREVO (rusky strom) upoutají pozornost diváka hned na první pohled. Připočteme-li vizuální efekty, zapojení živlů a divoký tanec v kombinaci s pohybovým divadlem, nespustíme již z legendárních petrohradských performerů, kteří žijí a tvoří v Drážďanech, oči. Kombinace žánrů, umělecké přesahy, naturalistické dramaturgické postupy a technická zdatnost herců dává vzniknout nezařaditelným inscenacím plným magické rituálnosti.
V manifestu divadla DEREVO stojí, že se jeho dnešní členové v souvislosti s vlastními aktivitami záměrně vyhýbají slovům „divadlo“, „herec“ nebo „hra“. To, co dělají, je podstatou existence. Zkoumají člověka v té nejpřirozenější podobě, jeho pudy, city, vášně, potřeby a touhy. Člověka jako tvora uprostřed komplikovaného světa a nekonečného vesmíru. Člověka, jenž se rodí z lůna matky, ze srdce přírody, z hmoty. Člověka, který se začne hýbat a poprvé promluví…
Zakladatel společnosti, režisér a herec Anton Adassinsky, určuje divadelní poetiku souboru již od jeho vzniku v roce 1988. České divadelní veřejnosti se DEREVO představilo zejména na začátku 90. let během dvouletého tvůrčího pobytu v pražském Branickém divadle. Poté soubor přesídlil do Drážďan a v Praze v posledních letech pravidelně hostuje se svými představeními. Loni přivezl do Paláce Akropolis inscenaci Robert´s Dream, v roce 2006 představení Ketzal. Letos v září zase nejnovější inscenaci Evangelium podle Antona.
DEREVO podle bruselské La Libre Belgique „není ani divadlo, ani pantomima, ani muzikál, ani balet, ale všechno dohromady“. Fascinující kouzlo představení, která postrádají obvyklý řád věcí, spočívá v neustálé touze sjednotit přání a zkušenost, v anarchistické živoucí tvořivé síle, v propojení východní a západní zkušenosti, v mohutné energii, která rezonuje s divákem, v poetických momentech, ale také v perfektní práci, technické přesnosti a nemalé dávce talentu.
Téměř každoročně od 90. let sbírá DEREVO po celém světě nejrůznější ceny za představení, např. Cenu poroty kritiků na festivalu pantomimy Mimos ve Francii (1992, 1998 za představení The Rider, 2000 za Reflection), Total Theatre Award za nejoriginálnější zahraniční představení na Fringe festivalu v Edinburghu za hru Red zone (1997), Svaz mexických kritiků udělil DEREVU Cenu pro nejlepší zahraniční divadlo za představení Once (2000), Fringe First a Total Theatre Award za La Divina Commedia (2002) nebo Zlatou masku za představení Ketzal v Moskvě (2007) a další.
Adassinsky svým hudebním vystoupením navazuje na 80. léta minulého století, kdy stál v čele hudební skupiny AVIA, která vznikla jako protiklad k režimem „schválené“ skupině VIA, aby dováděla do absurdity státem uznanou estetiku mění. Koncerty skupiny byly třaskavou směsicí muzikálu, divadelního představení, vtipkování a přehlídky umělecké tvořivosti. Na scénu co chvíli létala papírová letadélka, hrálo se na nejrůznější nástroje – od pivních soudků, které sehrály roli perkusí, až po obnošené modré boty. Tento veselý běs nepotěšil vždy jen jednoho člověka – uklízeč

DEREVO & POSITIVE BAND
5. ledna 2009, 20 h, Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3

Předprodej Kavárna Paláce Akropolis a síť Ticketpro a Ticketportál
Cena v předprodeji 160,- Kč, cena v den vystoupení 190,- Kč
www.palacakropolis.czPřidej komentář