Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sobota bude v Praze patřit zejména železnici

26.09.2008 00:00 | ZaKulturou
V sobotu 27. září 2008 proběhnou pražské oslavy Dne železnice. Na oslavách se představí jak historická, tak i moderní tvář železniční dopravy.

Historickou tvář bude prezentovat parní lokomotiva řady 434.2186 (Čtyřkolák) vyrobená v roce 1917. Ta bude nasazena do čela parních vlaků jezdících v trase Praha Braník – Krč – Vršovice – Smíchov. Při svých jízdách Prahou se parní vlak několikrát setká s nejmodernějším vozidlem pro příměstskou dopravu. Jde o pantografickou elektrickou jednotku řady 471, která bude jezdit po trase Praha hl.n. – Vršovice – Krč – Radotín – Smíchov. K setkání dojde ve stanicích Praha-Smíchov, Praha-Krč a v 15.30 hodin i v Praze Vršovicích. Cestující si při možném přestupu v těchto stanicích mohou porovnat, jak se cestovalo v minulosti a jak je možné cestovat dnes ve vlacích ČD a.s. V 10.25 hod. je připravena souběžná jízda parního vlaku s jednotkou 471 v úseku Praha-Vyšehrad – odbočka k vršovickému nádraží.

Centrum oslav bude v železniční stanici Praha-Braník, kde bude v době od 10 do 16 hodin připravena výstava současných lokomotiv. Prohlídka lokomotiv bude umožněna pod dozorem zkušených strojvedoucích, kteří rádi zodpoví veškeré dotazy návštěvníků. Mezi Braníkem a hlavním nádražím bude jezdit historický motorový vůz M 131.1 (Hurvínek), který zajede i do stanice Praha Modřany nebo Praha Zbraslav. V 10, 12, 14 a v 15.40 hodin se budou konat exkurze do jinak uzavřených drážních prostor, a to konkrétně do dopravní kanceláře v Holešovicích. Srazy zájemců o prohlídku budou vždy na prvním nástupišti u východu z podchodu. Z Vršovic bude v době od 9 do 14 hodin vypravován každou celou hodinou modernizovaný motorový vůz řady 854 do areálu Odstavného nádraží jih.

Kromě oslav na nádraží Praha-Braník neujde pozornosti ani železniční most zvaný Most inteligence, který se klene nad tímto nádražím přes řeku Vltavu a je součástí tzv. Jižní spojky mezi železničními stanicemi v Praze Vršovicích a v Radotíně. Jedná se o nejdelší železniční most v Čechách. K jeho budování byli v době totality donuceni „nepřátelé socialismu“. Jelikož není přes most vedena pravidelná osobní doprava máte v rámci Dne železnice jedinečnou možnost svézt se po mostě v moderní pantografické jednotce řady 471.

Na závěr oslav bude připravena vyhlídková jízda parním vlakem nad Prahou. Odjezd vlaku z branického nádraží je plánován v 15.09 hodin. Vlak se vydá přes Vršovice na Smíchov (severní nástupiště) až do Zličína po trase Pražského semmeringu.


Přidej komentář