Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Staročeský Velikonoční jarmark o víkendu v Toulcově dvoře

03.03.2008 00:00 | ZaKulturou
Velikonoční období nejsou jen samotné Velikonoce, ale také jim předcházejících šest postních nedělí plných tradic. Na sobotu 8. března 2008 od 10 do 17 hodin je proto v hostivařském Toulcově dvoře připraven staročeský Velikonoční jarmark, jehož součástí bude i vynášení zimy.

„Jarmarky na Toulcově dvoře jsou vždy především přátelským setkáním s našimi tradicemi a starými řemesly s řadou možností vyrobit si drobné velikonoční předměty,“ přibližuje atmosféru koordinátorka akce Marie Moravcová. Připravený program jí dává zapravdu. Několik desítek prodejců s jarmarečním zbožím, řada folklórních vystoupení, tradiční pokrmy a rukodělné aktivity pro malé i velké slibují zážitek pro celou rodinu.

„Velký zájem je u nás každoročně o vlastnoruční pletení pomlázek nebo tradiční pečivo,“ vyjmenovává koordinátorka oblíbené aktivity návštěvníků a dodává: „s takovouto pomlázkou je potom radost chodit na koledu.“ Do Velikonočního pondělí ale zbývá ještě řada dní a před námi je teprve Smrtná neděle. Den, kdy se smrt – zima vyháněla a vynášela ze vsí. Úplný závěr dne proto bude patřit tomuto nejstaršímu obřadu v českém lidovém zvykosloví.

„Už text z roku 1366 vypovídá o mládeži, která navěsila na vysoké tyče podoby smrti a za zpěvu je házela ze skály do řeky. V případě Toulcova dvora odnesou zimu vody blízkého Botiče,“ uzavírá program Velikonočního jarmarku Marie Moravcová.


Přidej komentář