Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Světoznámá výstava fotografií zvířat je k vidění v Praze

13.06.2008 00:00 | ZaKulturou
Celkem 92 velkoformátových fotografií zvířat z celého světa se v rámci výstavy pod širým nebem s názvem Alive je k vidění na náměstí Republiky v Praze. Výstava potrvá až do 5. října 2008 a její nedílnou součástí je informační stan, kde jsou k dispozici pohledy, katalog výstavy a další odborné publikace související s přírodou. Autorem projektu je francouzský fotograf Yann Arthus-Bertrand, který stojí i za úspěšnou expozici velkoplošných fotografií s názvem Země krásná neznámá, kterou před dvěma lety shlédlo v Praze na Kampě milion tři sta tisící návštěvníků.

Francouzský fotograf Yann Arthus-Bertrand se stal světoznámým už svými prvními fotografickými studiemi lví rodinky, kterou po dva roky sledoval z horkovzdušného balonu v Keni, kam odjel se svou ženou Anne studovat chování zvířat. Tehdy poznal, jakou moc má fotografie nad slovem a naučil se dívat na živé tvory z nového úhlu. Během svých cest poznal nejenom krásy přírody, ale také dopad, jaký má lidská činnost na přírodu. A dospěl k paradoxu, že čím většího pokroku člověk dosahuje, aby vylepšil svůj životní styl, tím víc poškozuje a ochuzuje svou planetu.

Bertrandovi se podařilo zachytit symbiózu člověka a zvířete jako rovnocenných obyvatel planety, jako těch, kteří se vzájemně potřebují. Působivé snímky zvířat ze všech končin Země, která s námi lidmi sdílejí společný prostor, doprovázejí texty komentující ekologické aspekty lidského působení na přírodu. Výstava mimořádným způsobem spojuje vzdělávací moment, srozumitelný všem bez ohledu na hranice států, rozdílné jazyky i míru vzdělání, s estetickým působením. Magická krása uměleckých fotografií vzbudila zaslouženou pozornost pro svůj hluboce humánní rozměr i zachycení nenahraditelného bohatství přírodní rozmanitosti planety Země.


Přidej komentář