Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Trojský zámek zahajuje sezónu a přichystal zajímavé novinky

01.04.2008 00:00 | ZaKulturou
Dnes, v úterý 1. dubna 2008, začíná letní sezona na zámku Troja, která bude trvat až do neděle 2. listopadu 2008. Co se chystá za novinky? Od začátku sezony mohou návštěvníci shlédnout dlouhodobou výstavu František Bílek v Troji, v Oranžerii zámku. Součástí výstavy bude i výběr soch a kreseb. Během dubna pak zahradní parter oživí figurativní sousoší v projektu Green Space. Geometricky řešené barokní zahrady jsou předurčeny pro sochařská díla, která dotvářejí nedělitelný urbanistický koncepční celek architektury, zeleně i dekorací. Stálá expozice Věčné léto v římské vile bude rozšířena o orientální artefakty v čínských salóncích.

Programová nabídka v Trojském zámku bude dále oživena Šternberskými slavnostmi. Nulté číslo projektu je inspirováno 300. výročím úmrtí stavebníka Václava Vojtěcha hraběte ze Šternberka a 330. výročím založení stavby zámku Troja a klade si za cíl probuzení regionální tradice a povzbuzení významu Trojské kotliny jako důležité rekreační zóny Prahy. Projekt stojí na třech pilířích: jarní slavnosti, letním festivalu a podzimním vinobraní.

Vrcholem Šternberských slavností bude festival divadla a původních řemesel Archa 2008. Na počátku bude v zahradě Trojského zámku přímo na místě před diváky jako součást stavebně řemeslných tradic sestaven model lodi, který bude doplňován novými díly, ručně tesanými na místě. Následně budou tesařskou technikou vyrobeny další díly rozšířené scény. Tesařské řemeslo bude doplněno kovářskými, provaznickými a tkalcovskými historickými technikami, které se budou přímo podílet na dostavbě objektu, ze kterého se tak stane scéna pro multižánrová představení. Ta se zde odehrají vždy večer od 15. do 17. srpna 2008.

Program všech částí Šternberských slavností bude zahrnovat také ukázky jezdecké drezury, hudební vystoupení, lektorské prohlídky zámku a výtvarné dílny a soutěže určené především dětem.Přidej komentář