Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Unikátní kolekce fotografií je k vidění v Komorní galerii fotografie

25.03.2008 00:00 | ZaKulturou
V Komorní galerii fotografie v Maiselově ulici v Praze 1 je k vidění unikátní kolekce fotografií nazvaná Volá Londýn - Československá vláda v exilu 1939-1945. Jejím autorem je Erich Auerbach, původem ze Sokolova, který v roce 1939 emigroval do Velké Británie a během druhé světové války pracoval pro čs. vládu v londýnském exilu jako její oficiální fotograf.

Jeho fotografie zachycují dramatické historické události od vyhlášení mobilizace na protest proti Hitlerovým požadavkům na odstoupení českých pohraničních území, následné deprese z přijetí tzv. mnichovského diktátu a formování prvních vojenských oddílů dobrovolníků v Anglii přes intimní pohledy na činnost členů exilové vlády, život pilotů, aktéry populárního rozhlasového vysílání na vlnách BBC, aktivity červeného kříže a práci Čechů ve válečném protihitlerovském průmyslu, mezinárodní solidaritu obyvatel bombardovaných měst Londýna a Coventry s obětmi českých Lidic, až po návrat exilové vlády v konci války domů.

Kolekci originálních a historicky nesmírně cenných fotografií, které kupodivu nemá ve svých archivech naše ministerstvo zahraničí, opatrovala v Anglii po léta Auerbachova dcera Monika Beaumont. Odhaluje málo nebo zcela neznámé dějinné souvislosti. Výstava je otevřena kromě pondělí denně od 11 do 18 hodin až do konce dubna.


Přidej komentář